| NamNumeSiNiciNuGasesc a întrebat:

Salut, ma tot gandeam sa mai invat o limba (stiu romana, engleza, italiana si putina franceza, da franceza o urasc). Si as vrea sa invat o limba asiatica, ma gandeam la Japoneza ca ma uit si la animeuri. Oare in cat timp as putea invata Japoneza? In modul sa inteleg ce se zice in acel anime. Nu m-ar interesa sa scriu / citesc in japoneza.

Răspuns Câştigător
| crysty1222 a răspuns:

Japoneza este o limba destul de dificila dar se poate invata. Nu stiu sa-ti spun cam cat timp ti-ar lua sa o inveti pentru ca lucrul asta e influentat foarte mult de capacitatea ta de invatare. Si eu ma uit la animeuri si am vazut destul de multe incat sa inteleg destul ce se vorbeste in acel anime si fara subtitrare, dar aici vorbim de cativa ani si sute de animeuri vizionate laughing. Dar un lucru ti-l spun sigur, difera foarte mult japoneza vorbita in animeuri de cea din realitate care se vorbeste zi de zi in Japonia.

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Invata Japoneza. In vreo 5 luni ar trebui sa stii lucrurile importante + cateva kanji.

| morfeo a răspuns:

Poti sa inveti rusa. Este vorbita in foarte multe tari asiatice