| Creamy a întrebat:

Salut, mai prietenii dupa terminarea liceului am inteles ca se da "somaj" dar somajul il iei daca iei bacu? sau si daca nu iei bacu iti da somaj? big grin funDa

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă în termen de 60 de zile de la absolvire (cu diplomă de bac) nu ai reușit să obții un loc de muncă te prezinți la Agenția pentru Ocuparea Forței de Muncă pentru depunerea documentație aferente obținerii șomajului care este de 6 luni.
1. Actul de identitate, în original sau copie;
2. Actele de studii şi de calificare, în original şi copie;
3. Certificatul de naştere, în original şi copie;
4. Certificatul de căsătorie, în original şi copie (acolo unde este cazul);
5. Adeverinţă medicală din care să reiasă că eşti apt de muncă;
6. Acte eliberate de organele financiare teritoriale din care să rezulte că nu ai alte venituri;
7. Declaraţia pe propria răspundere că nu ai un loc de muncă
8. Alte acte (acolo unde este cazul).
Pa, pa.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Primesc indemnizatie de somaj, pe o perioada de 6 luni, absolventii de liceu care, intr-o perioada de 60 zile de la terminarea studiilor, nu si-au gasit un loc de munca si nu continua studiile in invatamantul postliceal ori universitar. Primirea nu este conditionata de diploma de bacalaureat. Numai bine!