| andreighlol a întrebat:

Nu stiu cum sa fac o introducere asa ca incep direct pe subiect. In a 9-a am fost la profilul "Stiinte Sociale", iar acum, in a 10-a am de gand sa ma mut la profilul "Matematica-Informatica", deoarece am constatat ca SS este un profil mult prea usor pentru mine si cam plictisitor daca excludem istoria si geografia(materii pe care le pot studia si in timpul liber ca pasiune). Intrebarea mea este: cam care sunt cele mai importante lectii pe care ar trebui sa le stapanesc la matematica pentru a ma tine pe "linia de plutire"? Ce ar trebui sa recapitulez in mare din materia de a 9-a? Rog seriozitate. Multumesc de ajutor!

Răspuns Câştigător
| KristianLarracuente a răspuns:

Salut!
Eu am fost în clasa a 9-a pe profilul științe ale naturii bilingv engleza și, asemenea ție, și eu vreau sa ma mut pe matematica-informatica, dar intensiv.
În clasa a 9-a între profilele științe ale naturii și matematica-informatica nu exista nicio diferența.
La matematica ai mai putea recapitula următoarele:
-mulțimea numerelor reale
-funcția de gradul I, respectiv de gradul II;
-teoremele de la vectori;
-trigonometrie.
Succes!

| andreighlol explică (pentru KristianLarracuente):

Multumesc mult pentru informatii!

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

De recapitulat - tot. De învățat noutăți - mult mai mult.

| Dana2103 a răspuns:

Mai bine alege stiintele sociale
Biochimia te invata despre corpul uman