| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Nu stiu franceza deloc, dar as vrea sa o invat. Mi as dori sa invat doar pronuntia. Adica sa citesc corect, chiar daca nu stiu ce citesc; ca la clasa a 4-a.
Ma puteti ajuta cu niste siteuri sau orice unde as putea invata pronuntia in limba franceza?
Multumesc!

3 răspunsuri:
| AnnAnne a răspuns:

Daca vrei site-uri ca sa inveti pe net cate ceva, uita-te peste astea:
http://www.languageguide.org/french/grammar/pronunciation/

http://french.about.com/od/begpron/Beginning_French_Pronunciation.htm
Si totusi, nu iti recomand sa te bazezi prea mult pe ele, pentru ca pronuntia nu se dezvolta asa, peste noapte(in primul rand), ci chiar vorbind, comunicand, exersand etc.De asemenea, o chestie foarte buna pe care ai putea s-o faci e sa asculti muzica in franceza(cu versuri in fata, preferabil) si sa te uiti la filme cu audio in franceza si subtitrare.Cea mai buna metoda pentru ce cauti tu este ultima, dar si exersatul cu siteurile ar putea da roade. Poate iti va placea atat de mult sa pronunti, ca te va interesa si gramatica si restul limbii? Oricum ar fi, iti urez succes!:)

| oanabuysomeweed a răspuns:

In ce clasa esti?happy O poti intreba pe profesoara/ profesorul de franceza sau sa o rogi sa iti fie meditator/toare big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.internetpolyglot.com/
incearca aici sa inveti ceva.
cred ca in curind o sa ma apuc si eu :))