| anonim_4396 a întrebat:

Salut,oricine ați fi! Azi am dat un test la franceză (primul din viața mea firavă )și nu am învățat.Ei bine, vreo 3 exerciții (erau 5)le-am făcut perfect, unul l-am greșit puțin la scriere, iar altul l-am făcut cu totul greșit.Ei bine, ai mei vor să iau numai 10 (erau unii care aveau 10 pe linie până la liceu).No, și eu nu știu dacă era inițial testul, să nu mai zic că majoritatea profesorilor mei îi cunosc pe frații mei, așa că ei au așteptări de la mine. Ceea ce mă enervează e că în clasele primare, aveam numai FB pe linie (nu știu cum a fost posibil asta).Și nu vreau să-i dezamăgesc pe ai mei.Am început să am părerea mea și anume,că școala nu prea mă ajută.Pe bune frate, sunt unele materii chiar nefolositoare.Dar ai mei cred sunt mereu,, Scoateți prostiile din cap, ai stat tu cu Gigel și uite cum te-a stricat Gigel ". Chiar nu mai suport, îmi imaginam că școala va fi un calvar și cred că ăsta-i doar începutul. Întrebările sunt:
1. Se vor trece notele în catalog, chiar dacă a fost primul test?
2. Dacă iau notă mică, cum fac cu părinții?
3. Cum fac cu notele? Chiar n-am chef de atâta învățat, ce mare lucru dacă am 10 pe linie?
4. Cum fac cu diriginta?
5. Oare dacă o rog pe doamna de franceză să nu treacă nota în catalog, merge?

31 răspunsuri:
| Giz?z a răspuns:

In locul tau as lasa franceza deoparte si mi-as face griji privind limba romana. Daca si la test acolo vei scrie "ati fi" cu doi i, chiar ca iei 2. Iar strict la subiect:

Daca se trec notele sau nu ramane strict la latitudinea profesorilor. Numai ca ori va trece tuturor, ori niciunuia. Nu merge sa o treaca unora si altora nu. Nu ai cu ce sa o silesti. Parintilor le spui adevarul, aia e. Pare o problema mare, dar asta doar ca esti tu copil. Nu e ceva asa grav. Faci din tantar armasar, crede-ma. Si da, invatamantul romanesc e nasol. Multe chestii inutile. Dar asta e, nu ai incotro.

| danbnz a răspuns:

Get a life!

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. da, de ce nu?
2. le zici
3. cine te pune sa ai 10 pe linie?
4. ce treaba are ea cu nota ta?
5. de ce sa o silesti? e nota ta, asuma ti

| johnnny123 a răspuns:

"Oare dacă o silesc pe doamna de franceză să nu treacă nota în catalog, merge?"

Cum anume "o silești"? Îi răpești pisica, îi faci poze compromițătoare, îi trimiți scrisori de amenințare?

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Ce deștept ești, mă refeream ca dacă îmi zice nota, și e una proastă, să-i zic,, n-o treceți vă rog eu!"

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Înseamnă că nu cunoști definiția verbului "a sili".

SILÍ, silesc: A obliga (prin violență) pe cineva să facă ceva; a constrânge, a forța

| Giz?z a răspuns (pentru johnnny123):

Vezi ca pustiul cam are dreptate. Vezi ca nu doar sensul ala are. Inseamna si a indupleca plus altele.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Așa,și?

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Ui că am schimbat,, silesc,, cu,, rog,,, fericit?

| johnnny123 a răspuns (pentru Giz?z):

Da, dex-ul acceptă și "a îndupleca" sau "a convinge" ca semnificații secundare, dar numai în anumite contexte.

Întradevăr, în construcția "Datele experimentale l-au silit să revină asupra teoriei inițiale", "silit" este sinonim cu "convins".

Dar nu văd de ce ai alege să spui că "o vei sili pe profesoară" în loc să spui că "o vei convinge", dacă nu ai de gând să o forțezi în vreun fel. Contextul este greșit.

Nu am auzit de nici o nuntă fericită în care mireasa a fost "silită" să se căsătorească, sau de povestea fericită a unor oameni "siliți" să-și părăsească locuința.

| aXy99 a răspuns:

Profesorii NU au voie sa treaca nota testului initial in catalog decat la cererea elevului.

Asta in teorie, in practica, e posibil sa ti-o treaca, desi sansele sunt mici. Daca o ameninti putin s-ar putea sa scapi. Desi, la varsta ta, mai bine iti vezi de treaba laughing

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Oricum am luat 9, deci...Nu e rău

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si pentru 9 faci atata tam-tam? laughing
Si eu aveam numai 10 in generala si la franceza 9. Si uneori matematica.

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

N-am știut nota, ok?

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si vrei sau nu sa iti treaca nota in catalog?

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Nu mă interesează dacă o trece sau nu

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deodata nu te mai intereseaza laughing
Trebuie sa ii spui daca vrei sau nu sa o treaca in catalog.

| Bizon95 a răspuns:

C'est la vie rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

Peut-être le vôtre

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti faci prea multe griji, viata e scurta

asteapta si o sa veziwinking

si oricum, mi-ai raspuns in franceza, a trebuit sa bag botul in google translate pentru ca am facut numai 7 ani de franceza in scoala si NU STIU O BOABA... "c'est la vie" e o expresie international cunoscuta big grin

| 1231242 a răspuns (pentru Bizon95):

Frate, nu fii rău cu el, nu erai și tu clasa a 5-a și ai plâns că ți-a dat profa 2(ca minelaughing,) am plâns mai mult că o să îmi rupă tata curu acasă, nu de notă, ceea ce s-a și întâmplatlaughing, fie vorba între noi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

"Cum fac cu notele? Chiar n-am chef de atâta învățat, ce mare lucru dacă am 10 pe linie?"

Cine te pune sa inveti atata? E foarte banal sa iei 10 in scoala generala sau liceu. Tot ce trebuie sa faci e sa fii atent la ora si, daca consideri ca n-ai inteles ceva, sa mai citesti o data lectia acasa.
Stai sa-ti vina facultatea sa vezi cum trebuie sa inveti mai mult singur.

| mastadont a răspuns:

Spunele părinților nota pe care o s-o iei și întreabă-i dacă ei au avut 10 pe linie când au fost în școală. Probabil că nu au avut așa că vor tăcea mâlc. Multor părinți le place să-și compare copilul cu ceilalți și vor ca odrasla lor să fie de nota 10 dar când le amintești de cum erau ei în școală preferă să evite subiectul. Acest lucru se numește ipocrizie.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

1. Profesorii mi-au zis că nu le trec...eu la biologie mereu am fost varză...
2. Mama fiind profesoară de biologie, fix la finalul anului trecut luasem un 7 și nu m-a lăsat pe telefon/laptop în 23 sau 24 decembrie. Spunele să nu aibă așteptări atâta de mari. La mine cred că si-au dat seama...
3. https://www.digi24.ro/......ata-574122
4. Las-o. Te bate de la o notă?
5. N-o trece, din câte știu

| 1231242 a răspuns:

Uite frate/soro, dacă ești 5-8, încearcă să ai note bunicele, încât să mergi la un liceu mediocru(nu trebuie să fii la cel mai bun din oraș), materiile sunt aceleași, doar poate profii sunt mai diferiți, din câte știu la admiterea în liceu este 75% examenul și 25% mediile 5-8.

Deci ideea este găsește câteva materii la care ești bun și perfecționează-te la acele materii, iar în liceu poți avea 5 pe linie, nimănui nu-i pasă de liceu, nicio admitere la facultate nu cere mediile din liceu, doar bacul și examenele de admitere!

| Helper07 a răspuns:

1. Probabil
2. Nu conteaza ca prima nota nu a fost 10, media conteaza.
3. Treaba unui elev e sa invete asa ca gata cu lenea
4. Nimic
5. De ce nu ii ceri sa te asculte pentru marirea notei?

| cosmin1324 a răspuns:

1. Probabil
2. Le explici ca ai facut o greseala si te vor intelege daca nu o s-o repeti prea des, nimeni nu e bun la toate materiile plus ca aceste note nu o sa conteze pe mai departe, insa cunostiintele da
3.Fi atenta la ore si atunci nu o sa trebuiasca sa inveti asa mult acasa, plus ca nimeni nu e perfect la scoala asa ca nu te stresa din cauza notelor.Incearca totusi sa gasesti o materie care iti place si sa o aprofundezi mai mult, pentru ca, chiar daca spui acum ca scoala nu te ajuta si exista materii inutile(in aceasta privinta sunt de acord cu tine), ea este poate singura sansa a a ta de a lucra intr-un domeniu bun in care sa fi respectat, nu vanzator la KFC pe salariul minim pe economie.
4. Nu prea ai ce face, dar incearca sa nu fi impotriva ei.
5.Nu, incearca sa o intrebi daca te poate asculta sa iti mareasca nota.

| xGamerZ212 a răspuns:

Dintre cei care au comentat,toti sunteti pe langa subiect, omul a intrebat daca se trece testul initial in catalog, nu asculta toate animalele plouate, testul initial e un test de inceput de an sa vada pe la ce nivel esti, nu se trece in catalog!

| anonim_4396 explică (pentru xGamerZ212):

Ei bine, mai am o întrebare :la primul tău test de franceză, nota ți-a fost trecută în catalog?

| xGamerZ212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de profesor, aici nu te pot sfatui ....depinde mult de profesor

| xkcszerokcszx a răspuns:

Esti topit