| Andrei63 a întrebat:

Salut.
Peste cateva zile trebuie sa joc un rol intr o piesa de teatru. Nu e ceva simplu, e o piesa mare, ce se va desfasura la un teatru, cu multi invitati. Nu prea sunt un actor bun, si e si prima data. imi puteti da niste sfaturi? cum sa repet, sa intru in piele personajului ( dar cum? ). chestii cu oglina. ( am 16 ani )
M ati putea ajuta?big grin

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Rol greu, ai multe de spus! În afară că mai compostezi vreo două trei bilete ce altceva mai zici?
Cînd ai dat enunţul am crezut că joci cel puţin Hamlet.
Va fi lume multă în sală sau întren?
În orice caz, fii tare! Îţi doresc baftă!

| myhaytzu a răspuns:

Iti spun eu cum sa repeti, iti iei inima in dinti si chiar cu 3-4 amici din piesa si o repetati intr-o zona aglomerata din oras asa nimeni nu va cunoaste si tot odata scapati si de trac-ul de scena smug

| cal3star a răspuns:

Incearca sa nu exagerezi nici o chestie. De exemplu daca ai chestii cand esti nervos in rol. Sa pari nervos dar foarte putin si aia da impresia ca esti nervos si realistic. In rest incearca sa nu te emotionezi si sa te gandesti decat la piesa. Si cand ai ceva de zis sa nu te uiti in jos, te uiti IN FATA. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pei inainte de toate sa-ti spumn. Si eu am jucat o piesa de teatru. Si am numai 11 ani. Am intrat usor in pielea personajului. Prima data am invatat toate replicile le-am practicat si am exersat. ai putea face asta intr-o oglida sa iasa mai bine in public. Cu machiajul nu prea stau bine in asta. Poti de ex sa-ti faci singur o sena cu o piesa. Eu iti dau de ex cu niste amici daca vrei piesa de teatru: bubico. Eu pasta am facut-o. Eram cucoana deci actor principal. Poti sa creezi ce vrei uh. Daca vrei poti cauta pe net piese de teatru. Siti da. Eu te las. Puneti si mintea la contributie. Totusi am scris si eu o piesa de teatru care se poate afce in 2. E cam de 20 min.
Ea se numeste: Revederea. Ti'l trimit prin mesaj!

| mimii2 a răspuns:

Prin multa munca orice este posibil indiferent cat de scurt este timpul! ai multa incredere in tine,nu te gandi la parerea celor din jur. important e ca tu sa fi multumit de tine! incearca si chestiile cu oglinda sincer chiar merge. exerseaza oricand ai timp liber! incearca sa faci asta in fata la niste prieteni, la parinti, la diferite persoane! fi creativ si original in acelasi timp! si ai incredere in tine nu spune ca nu esti un actor bun! trebuie sa ai incredere in tine! sper ca te-am incurajat macar putin...iti urez numai bine si mult succes!

| Clau290402 a răspuns:

Si eu am maine si sunt complet speriata

| Andrei63 explică:

Ps, trebuie sa joc rolul controlorului de tren din dl goebig grin

| eugenl a răspuns (pentru Andrei63):

Fii sigur pe tine si improvizeaza atunci cand nu-ti mai amintesti replica