| anonim_4396 a întrebat:

Salut, poate intrebarea mea este putin nebuneasca dar as vrea sa stiu, eu stau la periferie si ma gandeam daca as prinde un porumbel XDXD si l-as prepara, condimenta si sa il mananc pot pati ceva, au ceva boli? Intrebarea nu este pusa la misto laughing))))))

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Dacă doriți să prindeți un porumbel, trebuie să observați zonele unde se hrănesc. Dacă sunt zone "murdare", da există niște riscuri medicale. Dar, aveți, o altă modalitate de a avea un porumbel în meniu. Încercați, să prindeți, vii, 2-3 porumbei. Aceștia, găsiți o modalitate de a sta în o colivie, să nu mai zboare nicăieri, să îi hrăniți doar dumneavoastră, cu grăunțe, mălai, pâine, cel puțin o săptămână. Astfel, veți avea certudinea că sunt ceva mai curați decât dacă ar fi fost liberi!
În alte țări, mai sărace, se cresc porumbei pentru a fi în meniu.

| anonimg a răspuns:

Sunt păsări "curate" care se pot mânca. Dar nu le recomand pe cele din spațiul public din două motive:
- pot fi purtătoare de diferite boli;
- pot fi protejate de primăriile locale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am mancat, iese o ciulama din ei, sau chiar si asa prajiti, de te lingi pe degete. Si am mancat si gugustiuc, e la fel.
Dar da, porumbeii sunt purtatori de boli, ca si un sobolan sau soarece, pentru ca mananca toate prostiile. Nici nu stii ce mananca. Eu am avut pusca cu alice cand eram mai mic, si ii prindeam pe a lu vecinu, cand mergeam la bunici. Erau multi care aveau porumbei. Intr-o zi cred ca am turnat vreo 5-6. Nu prea au carne asa multa, se aseamana cu potarnichile.
Pieptu de regula se gateste. Sau poti sa il cureti de pene, ma rog mai multi, ca nu te saturi dintr-unu, ii jumulesti ii cureti ii prajesti pe toate partile, apoi la cuptor cu folie de aluminiu.