| Sorinwfgb a întrebat:

Salut! Pot să mă transfer de la profesionala mecanică la liceul de economie, în vacanță, înainte de începere a clasei a 11a? Cum? Se dau examene de diferențe? La ce materie? E greu? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca indeplinesti conditia de medie, respectiv media de promovare a cl. a X-a este cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer, se aproba transferul si reusesti la examenele de diferente.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 141.(1)Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f)Elevii din clasele a X-a şi a XI-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă;"

| Sorinwfgb explică (pentru Ioandelasal):

Și sunt grele examenele de diferențe? Am șansă?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sorinwfgb):

N-am de unde sti cum vor fi in cazul tau, cel putin din 2 puncte de vedere: sunt in varsta de aproape 74 ani si nu ma intereseaza subiectul si chiar daca m-ar interesa n-as avea de unde sti ce subiecte va alege comisia din liceul de transfer.
In orice caz subiectele pot fi din intreaga materie ce s-a facut la liceul de transfer si tu nu ai facut-o la profesionala.
Afli exact interesandu-te la liceul de transfer, ai timp pana termini cl. a X-a la profesionala.

| Sorinwfgb explică (pentru Ioandelasal):

Mulți ani înainte! MULȚUMESC!