| radu0904 a întrebat:

Salut prieteni! Va deranjez si eu cu cateva intrebari...
Sunt clasa a 10 a la profilul mate-info si vreau sa astept pana in semestrul 2 ca sa depun cerere de transfer la profilul stiinte sociale tot in liceul asta. Intrebarile pe care le am sunt. Din ce materii dau diferente? Am nevoie ca media din clasa a 10 a de pe primul semestru sa fie mai mare decat a ultimului din clasa respectiva sau media totala din clasa a 9 a sa fie mai mare decat a ultimului din clasa respectiva in clasa a 9 a? Cum procedez cu transferul? Si ultima intrebare cred este daca nota la diferente face partajarea intre elevii care intra la clasa respectiva de sociale si cei care sunt respinsi la transfer. Pentru ca daca nota face partajarea trebuie sa trag tare pentru ca eu chiar vreau sa ma mut. Motivele le stiu foarte clar si va rog sa ma ajutati daca puteti, dar pentru cei ce vor sa spuna sa raman la mate info ca e mai bine ca bla bla bla, sa nu se oboseasca (stiu ca multi asa au obiceiul).
Va multumesc anticipat si chiar sper ca am fost cursiv si nu v-am bagat in ceata. O zi buna.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Transferurile cu schimbarea profilului se fac, de regula, numai in vacanta de vara. Fiind acum in clasa a X-a va trebui sa ai media de promovare a clasei cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer. Examene de diferente sustii la materiile obligatorii care s-au facut la stiinte sociale si nu le-ai facut la actualul profil.
Ca exceptie se pot face transferuri, cu respectarea conditiei de medie si sustinerea examenelor de diferente, si in timpul anului scolar.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau a specializării, se efectuează, de regulă, în perioada vacanţei de vară, conform hotărârii consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| sierra1 a răspuns:

Inainte de toate: transferurile se fac la sf. anului școlar. Altfel, doar in cazuri exceptionale și imi pare că nu e... cazul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai diferente la latina si doar atat din cate stiu eu.
In legatura cu media, trebuie sa ai media de admitere mai mare decat media de admitere a ultimul admis in clasa respectiva. Deci nu conteaza media ta de pe primul semestru.
Legat de transfer, te interesezi inainte si mergi la director de obicei, sau la secretariat.
https://www.google.com/......itii%3famp
https://www.portalinvatamant.ro/......-8494.html
Ai aici niste informatii dar cel mai bine incearca sa suni la secretariat sa intrebi mai multe deoarece se mai pot schimba anumite lucruri de-a lungul anilor.
Mult succes

| radu0904 explică (pentru anonim_4396):

Deci spui ca media de admitere la intrarea in clasa a 9 a conteaza? ci nu media de pe ultimul an sau semestru din clasa a 10 a( adica de acum)?

| anonim_4396 a răspuns (pentru radu0904):

Eu asa stiam, ca media de la intrarea in clasa a9a conteaza