| gongsterbeep a întrebat:

Pt cei care ati luat bacul la romana: la simbolisn, modernism etc. sunt mai multe poezii pentru fiecare. Trebuie sa le invat pe toate sau pot alege una pentru fiecare tip?

Răspuns Câştigător
| iamprettybored a răspuns:

Una pentru fiecare curent obligatoriu la bac, și una de la fiecare autor canonic. De exemplu: Arghezi, Barbu, Blaga, sunt toți parte din modernism dar tot trebuie să înveți o poezie de la fiecare. La bac sunt mai multe tipuri de subiecte. Ar putea să îți ceară să faci eseu despre o poezie de la Arghezi sau Blaga, de exemplu. Nu poți să-l înveți doar pe Barbu, trebuie să-i înveți pe toți cei canonici că-ți poate cere de la oricare.

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Dacă poți pe toate e perfect, asa ai de unde alege.

| gongsterbeep explică (pentru Catrice):

Deci la bac pot alege pe care vreau eu? Adica ei nu specifica o anumita poezie?

| Alexsophi a răspuns (pentru gongsterbeep):

La bac o sa-ti dea autori de ales. Tu iti alegi unul si scrii despre el. Presupun ca nu esti clasa a XII a, deoarece se da schema cu poeziile, romanele care au probabilitate maxima sa pice la bac. Baftă!

| Elena9328 a răspuns:

Una pentru fiecare tip e de ajuns
Asa si la roman/basm/comedie etc.