| Bogdan8102 a întrebat:

Rădaștele sunt periculoase? Adica a pățit cineva sa fie tăiat de acest gândac? Mi-e frica sa ies pe afara cănd mă gândesc că mă pot musca.
Dau funda

Răspuns Câştigător
| NonZarek a răspuns:

Pot fi periculoase ca oricare animal care are colti/gheare/coada etc ascuțit.
Ele nu sunt agresive, doar vin asa spre tine dar pleacă, nu te musca, nu ataca, doar dacă dai după ele.
Dacă cumva intri în conflict cu ea da, e cam periculos caci dacă te a zgâriat, sau înțepat destul de bine, îți dai seama ca e periculos, pentru ca ele umbla pe jos, sau în aer, și sunt mii de microbi și bacterii care se depun pe colții sau coarnele ei, când Te a înțepat, automat bacteriile acelea întra în contact cu organismul tău și te fac praf. De aceea trebuie sa te ferești de ele, dacă le vezi, da le pace, le ocolești sau le calci dar nu vad rostul laughing, dacă tte a înțepat sau zgâriat, recomandat ar fi sa mergi la medic, sa vezi dacă ai ceva sau sa faci o injecție care sa te protejeze de posibila bacterie.

Poți sa ieși liniștit din casa, nu te vor manca happy

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt așa de multe să dai de ele la tot pasul. Ele taie ce au nevoie, nu se apucă să taie din tine. Țin minte când eram copil că ne jucam cu ele.

| aXy99 a răspuns:

Https://youtu.be/Nz0Yt__5LQY?t=650
Asta n-are nicio treaba, nici daca o provoaca nu-l musca. Nu patesti nimic, nici nu are cum sa te muste, nu are cum sa ajunga pe tine, chiar daca te musca, te va durea putin pe moment, nu vei pati nimic.

| qwertpro a răspuns:

Nu m-a muscat niciodata, dar stai linistit ca nu sunt periculoase.