| Tpufan123 a întrebat:

Repede baieti, niciun vs nici un.
Eu stiu ca nici un se scrie asa, separat cand te referi la fraza gen: nici macar unul singur, la numeral cand e doar 1! E corect? Care este diferenta pentru ca nu pot sta de fiecare data sa imi dau seama de adjective care scriu legat: niciun si conjunctii care se scriu nici un, s. a. m. d... pls help! E bine cum faceam eu?

5 răspunsuri:
| Tpufan123 explică (pentru RAY):

A ray, aia am vazut si eu, si am cautat site-uri dar nu sunt sigur de intrebarea principala! Nici unul/una cand exprima... unicitatea la numeral se scrie dezlegat, nu?

| NLS a răspuns:

Când cei doi termeni îndeplinesc împreună funcția de pronume negativ sau adjectiv pronominal, se scrie legat.
N-are niciun chef.
N-a venit niciunul.
Niciun client nu a plătit la timp.

Se scriu despărțit doar când "nici" are valoare de adverb sau conjuncție, iar "un" este articolul nehotărât sau numeral.

El nu are nici un frate.
Nu e nici naiv, nici un om neștiutor.

| NLS a răspuns:

Tu spui ca nu îți dai seama dacă "un" e numeral sau nu.
Pai înlocuiește-l cu un alt numeral, ca o completare.
(n-am nici un baiat, nici mai multi)

Daca ai verificat și e numeral, intercalezi adverb ul "macar" între "nici" și "un". Dacă are sens, rezulta ca trebuie scris dezlegat.