| 2ℓєι a întrebat:

Sa ma duc pe filologie unde stiu ca nu o sa sfarsesc cu o slujba potrivita mie sau pe mate-info unde urasc mate, chimie si fizica dar am viitorul asigurat cu informatica? Ma preseaza atat de tare parintii cu un raspuns.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa ai viitorul asigurat in informatica daca urasti matematica?

eu zic sa alegi mate info ca ai toate portile deschise mai tarziu

| Ineys a răspuns:

Vezi ca informatica aia nu se invata singura. Degeaba termini liceul pe mate-info daca esti bata la informatica.laughing

| 2ℓєι explică (pentru Ineys):

Pun intrebarea asta in conditiile in care o sa invat la orice profil ma duc.

| Deaad a răspuns:

Nu ai ce cauta la mate-info daca nu-ti place matematica si nu o intelegi.
Nu conteaza ca iti deschide nu stiu cate cai daca tu nu esti facut pentru asta.
Pentru a te descurca acolo, trebuie sa fi bun din gimnaziu la materiile astea. Daca nu, o sa fie foarte greu.

| HikariAi a răspuns:

Daca te duci pe filologie ai si acolo o gramada de sanse daca inveti si stii sa te descurci si in ceea ce priveste "mate-info" unde cred ca speri sa devii programator ca pana la urma toti care urmeaza facultatea de informatica vor sa devina programatori nu operator pc sau profesor de informatica (just saying) si desi exista o gramada de joburi ca programator si salariile sunt foarte mari, nu e deloc usor precum pare. Cunosc o gramada de persoane care au terminat facultatea de informatica si care chiar se pricep si tot nu reusesc sa se angajeze si ca sa ajungi departe ca programator trebuie sa visezi matematica si sa fi o persoana inteligenta (adica sa gasesti solutii fara sa ai un punct de pornire). Multi spun ca vor invata si ca se vor descurca la mate-info la inceput cand nu stiu si dupa primul semestru deja se lasa mai mult de un sfert si tu cum urasti matematica e total aiurea sa vrei sa dai la "mate-info" si nu o spun in nume de rau ci iti spun in felul urmator: sa faci facultatea de filologie e super usor pentru ca doar inveti dar matematica nu trebuie doar sa o inveti, ci trebuie sa o si intelegi.

| Catabtr23 a răspuns:

Profilul Matematica-Informatica este un profil de viitor, tinand cont ca gasesti destul de repede de lucru in acest domeniu. In legatura cu matematica, stiu ce inseamna sa o urastilaughing, dar trebuie sa te impaci cu ideea da o invata pentru ca iti trebuie, sa treci si bacu laughing.

| Catabtr23 a răspuns:

Informatica nu inseamna doar programator daca asta crezi tu. In domeniul informaticii sunt zeci de meserii care se bazeaza pe calculator(designer web, administrator baze de date, proiectant retele, administrare retea de conexiune, proiectant grafica 3D, tester si multe altele).In legatura cu elevi care s-au lasat peste un sfert de semestru, aia nu sunt elevi care isi doreau sa studieze informatica, daca era sa isi aprecieze profilul, matematica era doar un pas peste care trebuia sa treci, mai potoliti-va atat cu vaicarelile astea ca e greu, ca nu stiu ce alte prostii.Da, poate e oleaca mai grelut in informatica, dar atunci cand iti place totul devine o placere. Eu am intrat la profilul asta pentru ca aveam o pasiune pentru informatica si ma descurcam groaznic de prost la matematica, o uram, dar am inceput sa o inteleg si chiar sa o combin tot mai mult cu informatica. Conteaza sa alegi ce-ti place, nu sa te plangi si sa fugi pentru ca alti spun ca acolo e greu. Daca iti place cu adevarat informatica, matematica o sa o inveti.Dar daca nu iti place informatica, alege filologie, chiar daca parinti tai nu vor.Conteaza sa alegi ce-ti place, pentru ca numai acolo poti face performanta, daca alegi un profil care nu iti place, poti fi bun, dar nu avea niciodata performanta, te asigur de asta.

| HikariAi a răspuns (pentru Catabtr23):

Fi serios omule. Ceea ce spui tu sunt simple "vise" insa realitatea e alta, cine stie unde urmezi tu facultatea.dar na, nu e dreptul meu sa critic. Sa dai din gura e usor cand nu ai habar. Si aceia un sfert care s-au lasat erau elevi de mate-info nu parveniti de la filologie... Cunosc pe cineva care era de 10 la mate info la un liceu foarte bun si la facultate abia scotea 6-7 straight face Hai ca deja ma enervez cu aberatiile tale... Si da, oricine urmeaza facultatea de informatica si invata bine si stie ca se pricepe doar programator vrea sa devina, e ceva logic! Doar nu inveti 3 ani matematica si informatica incat o visezi noaptea ca dupa sa te angajezi ca designer web sau tester, e la mintea cocosului.

| Catabtr23 a răspuns:

Daca iei 10 la liceu, gata ai pus caietul jos si gata? Asta inseamna ca facultatea va fi o joaca? Am spus eu asta? poti lua la liceu ce note vrei tu, conteaza ce stii tu si daca iti place.Tu crezi ca pentru a fi designer web e usor? N-ai habar cu ce se mananca meseria asta.Parerea ramane sa aleaga ce-i place.