| readdevil a întrebat:

Scuzati-ma daca nu e ok gategoria. Dupa parerea mea stiu foarte bine limba engleza: ma uit la filme fara subtitrare, traduc cursiv un text, am numai 10 la scoala. Problema e ca nu pot sa vorbesc in engleza, adica nu mi-am exersat deloc felul de a vorbi in engleza. Peste o saptamana plec in Malta si nu stiu ce sa fac? Care ar fi solutia cea mai buna sa nu ma fac de ras? Cum sa reusesc ca imi imbunatatesc vorbitul in o saptamana? Dau fundita si ce vreti voi tongue

Răspuns Câştigător
| Glimoire a răspuns:

Am fost la fel ca tine;
Uite cum mi-am exersat vorbitul:Cateodata, cand sunt singur acasa, ca sa nu ma plictisesc sau cand mai fac vreo treaba mai vorbesc singur(ca orice om normal), si in loc de romana, vorbesc in engleza.Este simplu si te ajuta, sau poti sa vorbesti in oglinda laughing

5 răspunsuri:
| readdevil explică:

Nu stiu cui sa dau fundita big grin O sa dau random

| Ionel221 a răspuns:

Singura cale e, schimbul de experienta cu alte persoane, fie ca e direct sau indirect.
Poti face asta, plecand in alta tara si vorbind engleza, ori prin site-uri de socializare cu microfon.
Sau mai simplu. intri pe un site de free storyes, si incepi sa citesti si sa faci monolog cu tine.
Bafta

| Barbu_Robert_1994 a răspuns:

Eu am invatat engleza din filme si din vorbit cu prieteni de la facultate(straini), la scoala te invata fix nimic, poate cateva cuvinte sa iti imbogatesti vocabularul. Cel mai bine uita-te la cateva filme dar traduse americane evita-le pe cele britanice, si mai exerseaza cu o carte cititul.

| DarkTouches a răspuns:

Simplu:
Iei o carte de Engleză (nu contează de care), mergi în oglindă şi citeşti din ea.
În 2-3 zile îţi îmbunătăţeşti sigur vorbitul.

| Haralambie_Alexandru_1992 a răspuns:

Cursuri pentru incepatori