| Noturbusiness a întrebat:

Salut! Se pot echivala probe la bacalaureat (in afara de competentele digitale și engleză)? Și dacă se pot, atunci cum?

4 răspunsuri:
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Da, scrie in metodologie.
Elevii care, în una din clasele a IX-a – a XII-a, au obţinut premii individuale la
concursuri/olimpiade şcolare internaţionale recunoscute de către MECTS au
posibilitatea de a-şi echivala, la cerere, proba scrisă de examen la disciplina la care au
obţinut premiul. Echivalarea se face cu nota maximă. Lista concursurilor/olimpiadelor
şcolare internaţionale recunoscute de către MECTS se publică pe site-ul Ministerului
Educaţiei, Cercetării, Tineretului și Sportului până la începerea sesiunii speciale de
bacalaureat.
(3) Recunoaşterea/echivalarea probelor se face de către directorul unităţii
respective, în urma solicitării scrise a candidatului şi a prezentării dovezilor privind
obţinerea premiului la concursul/ olimpiada internaţională. Documentele menţionate
se depun, în momentul înscrierii, la secretariatul unităţii de învăţământ.

| Noturbusiness explică (pentru rosessunflowersandlillies):

Se poate doar la olimpiade internaționale, nu și la naționale?

| rosessunflowersandlillies a răspuns (pentru Noturbusiness):

Din cate am gasit pe site-ul lor nu se accepta si cele nationale, imi pare rau.

| Whitesnake99 a răspuns:

Nu, doar engleza si competentele se pot echivala din cate stiu eu, pe sistemul romanesc cel putin. Daca erai la o scoala britanica sau americana de la noi, sistemul era al lor si era altfel. Ai invatat pe sistemul Romanica, dai bacul de Romanica. Asta e. macar ia-l cu 6 de forma ca nu-ti foloseste prea mult. Bafta!