| gabrielmoldovangabriel a întrebat:

Salut.Si noi oamenii suntem animale? In afara de faptul ca gandim si animalele nu

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Suntem primate constiente de existenta lor cu false credinta, creierul uman este dovada evolutiei, cu toti avem 3 parti, partea reptileana, emotionala, rationala, cu cat se studieaza mai mult comportamentul uman cu atat se afla ca omul nu e o fiinta rationala cum se crede

| RAY a răspuns:

IAMVi ce asocieri cretine, sunt crestini care accepta teoria evolutiei, evolutia nu are legatura cu a crede in dumnezeu, nici ateismul nu are legatura cu evolutia, esti crestin nu crezi in gravitatie vs ateu crezi in gravitatie =gandire eronata, false asocieri, omul este o primata indiferent de ceea ce crezi

| SkyPilot a răspuns:

Tu te simti planta? Facem parte din regnul animal!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Om

| Ineys a răspuns:

Da, doar ca suntem putin mai evoluati.
Unii dintre noi, nu toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai periculos animal de pe pamant este OMUL.

| iAMVi a răspuns:

Dacă ești creștin, nu ești animal, deoarece crezi în creaționism.
Dacă ești ateu, atunci ești animal, pentru că susții evoluționismul.
Simplu.

| Panamax a răspuns (pentru iAMVi):

Te contrazici singur.
Uite ce a facut indoctrinarea din tine.

| sadrian46 a răspuns (pentru iAMVi):

Indiferent în ceea ce crezi, și noi și toate celelalte toate animale suntem formați din celule cu aceleași părți componente, de unde rezultă că suntem rude. Suntem rude foarte apropiate cu unele specii de maimuțe, co caii și cu șobolanii,. Toți avem gene asemănătoare, indiferent de credințele noastre. O credință nu te face mai om sau mai animal decât ești prin naștere. Dar o credință greșită poate să diminueze calitatea ta de om, cum se întâmplă cu această persoană iAMVi, care crede că ateii nu sunt oameni de valoare, numai pentru faptul că nu cred la fel ca ea.

| iAMVi a răspuns (pentru sadrian46):

Phahaha, ce am spus eu, și ce înțelege el, amice, dacă nu ești în stare să înțelegi un text, mai bine te abții.
N-am chef să mă contrazic cu știutorii universului ca tine.
Am spus că ești ceea ce vrei sa crezi, dacă unu crede că a fost creat de extratereștri, poți să te duci tu și să-i spui 3 zile și 3 nopți despre cât de înrudit este el cu animalele că tot n-o să te creadă. Practic, chiar și ateismul este un fel de credinta, pentru că crezi în anumite teorii ce nu pot fi dovedite 100% gen big bang.

| Karol1877 a răspuns:

Filosofic vorbind, omul e un animal rational, are ratiune ( p.d.v kantian ), dar si animal stiutor spre deosebire de animal care nu stie ca va muri, omul stie ca viata e efemera si se termina cu moartea ( cioranian vorbind ).