| Popescu_Alex_2003 a întrebat:

Salut, situatia mea se prezinta astfel: media pe semestrul 1 este 7.
Pe semestrul 2 singura nota este nota din teza care este 4.
Problema este urmatoarea, profesorul meu de matematica nu vrea sa-mi incheie media deoarece am foarte multe absente, am fost doar in ultima luna de scoala, la teza si la inca vreo 3-4 ore. A zis ca ma lasa pentru vara. Intrebarea este urmatoarea, este vreo diferenta intre corigent si elev cu situatia neincheiata pe semestrul al 2-lea?
PS. Cum trebuie sa procedez si ma va impiedica aceasta situatie sa ma transfer la alt liceu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa sustii examen pentru incheierea situatiei la matematica si abia dupa ce ai trecut poti depune cerere de transfer. Daca nu reusesti la examenul pentru incheierea situatiei va trebui sa sustii examenul de corigenta si abia apoi poti depune cerere de transfer.

2 răspunsuri:
| Romeo44 a răspuns:

Din cate stiu nu este nici o diferenta intre corigent si situatie neincheiata,tot trebuie sa dai in toamna examenul.
In legatura cu transferul, am avut colegi care erau corigenti si dupa ce au primit aprobare de la liceul unde voiau sa se transfere, au fost trecuti doar pentru a scapa de ei. In cel mai rau caz, daca esti acceptat in liceul unde vrei sa mergi, vei fi acceptat cu conditia sa treci corigenta.
Bafta happy

| Popescu_Alex_2003 explică (pentru Romeo44):

Mersi dar examenul nu se da in toamna, se da in iulie