| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva ce materii se fac la Facultatea de Arhitectura (la cea din Iasi daca se poate)?

Răspuns Câştigător
| AnyAda a răspuns:

Anul 1: Proiectare de arhitectura, Activitati practice (desen de arhitectura), Studiul formei, Elemente de mediu in urbanism, Grafica 2D, geometria formelor arhitecturale, Reprezentari geometrice, Statica formelor construite, Modele matematice in arhitectura, Materiale de constructii, Rezistenta materialelor, Introducere in arhitectura contemporana, Continuitate si discontinuitate in evolutia istorica a fenomenului arhitectural - Antichitatea si Evul Mediu, de la Renastere la Romantism, Limbaj arhitectural, Introducere in filosifie, Limbi straine, Educatie fizica.
Anul 2: Proiectare de arhitectura, Activitati practice (documentare de arhitectura), Studiul formei, Modelare 3D, Perspectiva, Forma urbana, Analiza morfo-tipologica urbana, Constructii din lemn si otel, Structuri simple din lemn si otel, Structuri din zidarie si beton armat, Constructii din zidarie si beton armat, Limbaj arhitectural, Arhitectura-locuire-oras, Istoria arhitecturii moderne, Limbi straine, Educatie fizica.
Anul 3: Proiectare de arhitectura, Proiect urbanism, Mobilier-tehnologie, CAAD 1, Comunicari vizuale, Doctrine urbanistice, Tehnica proiectarii urbane, Arhitectura traditionala in Romania, Sec XIX intr-o perspectiva europeana, Arhitectura-context-peisaj, Finisaje, Instalatii-echipare, Structuri din zidarie si beton armat, Proiectarea structurilor de rezistenta, Activitati practice, Limbi straine.
Anul 4: Proiectare de arhitectura, Proiect urbanism, Arhitectura spatiului interior, Structuri urbane, Compozitie urbana, Fizica constructiilor, Proiect tehnologie arhitecturala, Inginerie structurala, Protectia patrimoniului, Proiect de restaurare, Arhitectura moderna si contemporana in Romania, Concept-limbaj-discurs, Limbi straine.
Anul 5: Proiectare de arhitectura, Proiect urbanism, Compozitie urbana, Proiect peisagistica, Drept urbanistic, Management urban. Structuri performante, Proiect tehnologie arhitecturala, Axiologie si filozofia culturii, Estetica, Activitati practice, Limbi straine.
Anul 6: Practica in birouri de proiectare, Eficienta economica si sociala a investitiilor, Teoria cercetarii, Managementul proiectarii, Studiu de amplasament, Disertatie, Prediploma, Proiect diploma, Consultanta tehnologie-structuri-instalatii.

1 răspuns:
| Lykan a răspuns:

Matematica