| Lowraaa a întrebat:

happy Stie cineva cum as putea invata germana intr-un mod mai simplu? Cursuri, scheme de cuvinte. Am invatat de pe Duolinguo cuvinte de baza si forme de a incepe o conversatie, insa as vrea ceva mai complex, chiar si gramatica.
Intr-un an o sa plec in Germania si sper sa invat ceva pana atunci.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O limba se invata astfel

input
cuvinte noi
verbe conjugare
gramatica
invatarea prefixelor
der,die,das

si output
sa te folosesti de limba
sa scrii
sa citesti
sa asculti
sa vorbesti

cu timpul o sa evoluezi tot mai mult,eu am observat ca voi nu integrati limba in viata voastra,asta este cel mai important lucru, sa schimbi limba nativa cu cea invatata pentru ca e logic, tu acum vrei sa faci din Deutsche prima ta limba,folosestete de ea, iubesteo,adoro,gandeste in limba asta,ce pasiuni ai, eu citesc articole in Norvergiana,vb cu ei,le scriu, creaza un blog scrie jurnalul zilnic, foloestete de ea la maxim,o limba se traieste, degeaba inveti cuv noi, verbe daca nu te folosesti de ea, daca vrei intri si aici si mai vorbim despre cum sa inveti deutsche, mai sunt cateva persoane http://discord.gg/HDDf4MM

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Comversație cu un nativ online. Sunt situri specializate.
Învățat căntece pentru copii online.
Buletine de știri online.
Să te cufunzi în limbă.
Învățarea clasică ca la școală este cea mai puțin eficient metodă de a învăța o limbă.

| Lowraaa explică (pentru sadrian46):

Ca un prim pas am inceput sa ma uit la seriale si filme in germana cu subtitrare tot in germana ca sa vad cuvintele si sa ascult si pronuntia, dar e o limba super grea din punctul meu de vedere. Am gasit niste aplicatii prin care poti conversa cu oameni din mai multe parti ale lumii si deocamdata astept sa primesc raspunsuri de la "prietenii" mei din Germania?

| sadrian46 a răspuns (pentru Lowraaa):

Când te naști, orice limbă e grea. Dacă te cufunzi în ea, se obișnuiește softul intern de limbi.
Știu de exemplu studenți din Vietkong veniți aici prin 68, Nu știau o boabă, nici un cuvânt. nu aveau translator. În 2 săptămâni au devenit conversaționali în română de nevoie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Rammstein!

| Bizon95 a răspuns:

Daca AI TERMINAT duolingo (si ma cam indoiesc, ala, la ultimul curs te aduce la un nivel destul de conversational)
atunci, cat esti in tara poti sa citesti materiale in germana, sa intrii pe forumuri din Germania si... sa te uiti la canalele germane, pe vremuri aveam ProSieben, acum vad ca in marea lor intelepciune IMBECILA, cei de la gigi mi l-au scos, insa in continuare sunt RTL, SuperRTL si DW Deutsch... in cel mai rau caz poti sa gasesti stream-uri cu televiziuni in germana

altfel, singura alternativa folositoare e un meditator de germana

| Sonia822 a răspuns:

Manualul cu metoda la rousse

| Dandinelle a răspuns:

Nu stiu daca stii Zattoo, e un site de stiri si tv online, in germana. Invata pe grade, de la A1 la B1 cel putin. Cauta pe Youtube, gramatica A1 curs, si de-acolo spor. Incearca sa inveti asa gramatica, pe grade de la A1 incolo, pentru ca daca te trezesti in Germania ca ai nevoie neaparat de un curs de germana, o sa-ti fie mai usor sa te incadrezi intr-o categorie, de unde sa fie startul pentru curs.
Dupa ce inveti gramatica, cel mai greu este sa aplici vocabularul, deoarece ok, acum nu prea ai cu cine vorbi, dar o sa ajungi in situatia cand ajungi in Germania, sa vrei sa te exprimi mai mult. De aia iti recomand filme si seriale in germana, subtitrare in engleza sau romana sau filme in engleza subtitrate in germana.

| toniela a răspuns:

Www.germanaonline.ro
www.invatagermana.ro
sunt cursuri conversationale cu nativi
lectii video pre inregistrate de profesori

| andreeabreaz a răspuns:

Aici este un articol cu recomandari de invatare mai eficienta:
https://invatagermana.ro/invata-germana-rapid-si-eficient/

Apoi, mai putem recomanda un ghid pentru incepatori:
https://invatagermana.ro/limba-germana-pentru-incepatori/