| prohibitio a întrebat:

Stie cineva daca se da admitere la Facultatea de Stiinta si Ingineria Mediului (departamentul de analiza si ingineria mediului) in cadrul UBB Cluj?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar predai un "eseu motivational" unde ti se adauga media de la bac care oricum are pondere de 100% din nota finala. Acel eseu este apa de ploaie, doar de forma, totusi au fost cativa care au picat un astfel de eseu (de la alte facultati din UBB). http://enviro.ubbcluj.ro/admitere-licenta/criteriile-de-selectie/
De ce nu alegi o facultate serioasa? Ce vrei sa profesezi dupa facultate? Multi termina "ingineria mediului" si lucreaza pe la multinationale de gen call center....adica au o facultate facuta pe degeaba, alege ceva serios, de gen inginerie electrica sau mecanica, nu ingineria mediului care nu se cere pe piata muncii, poate prin ceva ONG-uri de mediu.

| prohibitio explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult de clarificare!
Legat de facultate, am mai multe optiuni si asta este una dintre ele dar nu este prima. Ma axez mai mult pe energetica, stiinte politice sau psihologie (stiu, domenii foarte diferite dar care pana la urma ma pasioneaza). La cele 3 am admitere si in caz de nu intru la nici una dintre ele am nevoie de un plan de back-up... mersi de sfat oricum!

| anonim_4396 a răspuns (pentru prohibitio):

Trage tare pe psihologie. De acolo poti sa lucrezi ca psiholog sau in resurse umane. Eu am terminat stiinte politice...si acum imi pare rau. Cine angajeaza politologi? Aia esti dupa ce termini cu licenta. Psihologi se mai cauta dar trebuie sa ai talent sa vorbesti cu omul si sa cunosti teoria.