| anonim_4396 a întrebat:

Salut, stie cineva ebraică?

Răspuns Câştigător
| bettybetty a răspuns:

Eu știu puțin. Întreabă... Dacă stiu, te ajut. Voi face tot ce pot?

| anonim_4396 explică (pentru bettybetty):

Da ai discord? Asa mă numesc: GABY#5249

| bettybetty a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am dat cerere. Scuze întârzierea

6 răspunsuri:
| ViruseZ a răspuns:

Ebraica (עִברִית) este o limbă semitică – parte din familia de limbi afro-asiatice (hamito-semitice) – vorbită de peste cinci milioane de oameni în Israel și folosită ca limbă rituală și de studii religioase în comunitățile evreiești din lume. În Israel este una din cele două limbi de stat: ebraica, majoritară și araba, minoritară. Limba ebraică este considerată „limba sfântă", atât a religiei iudaice, cât și a creștinismului, ca limbă a Vechiului Testament.

| anonim_4396 explică (pentru ViruseZ):

Mulțumesc pentru răspuns, dar eu nu am întrebat ce este limba ebraică, eu caut pe cineva care știe limba sa mă ajute că aș vrea să învăț

| ViruseZ a răspuns (pentru anonim_4396):

**vorbită de peste cinci milioane de oameni în Israel și folosită ca limbă rituală**

| ViruseZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum, poti gasi tutoriale pe Youtube.