| erichlemny a întrebat:

Salut
stiu ca se face informatica in clasa 9a
in ce program/limba se face?

Răspuns Câştigător
| EuDOarSieu a răspuns:

Depinde de liceu și de profesor.
Se face în special C++, C și Pascal.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil se face in limba romana

| Zaygon a răspuns:

In liceu conteaza prea putin limbajul de programare, mia mult conteaza sa iti dezvolti gandirea algoritmica.
Cum ziceau si mai sus in unele licee se face C/C++ in altele Pascal, dar prea putin conteaza. Iar ca program poti lucra in ce IDE vrei tu. In licee pentru C/C++ se foloseste in general Code Blocks.
Eu acum la facultate folosesc CLion si ocazional Visual Studio sau Code Blocks. Daca ai mai multe intrebari legate de informatica de liceu te astept cu un mesaj.

| Kiwibibilă a răspuns:

Depinde de profil/ specializare big grin
Nu toată lumea face informatică.
Limbajul de programare pe care ar fi bine să ţi-l predea profesorul în cazul în care faci informatică se numeşte C++, iar programul se numeşte CodeBlocks.
Cât despre limbă, lecţiile se predau în pseudocod (română) şi limbaj de programare (engleză). Dar nu e mare brânză, sunt cuvinte gen if, for, while, swap, switch, break şi care or mai fi.

| JustMeForever3 a răspuns:

De fapt prima data se începe cu Pseudocodul si dupa treci la C++

| octaviatatar a răspuns:

Depinde in ce tara esti. Daca esti in Romania, vei face in romana si de obicei se face in C++ dar daca esti la un profil cu info atunci habar nu am in ce "limba" faci.