| Wo0W a întrebat:

Sudura in argon este folosita pe santierele navale?

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Structurilor mecanice din aliaje speciale. De exemplu cadrele de motocicleta se sudeaza cu asa ceva, rezervoarele, lucrarile executate din oteluri inoxidabile (INOX). Specific la tipul asta de sudura este ca o poti face cu mare precizie, deci oriunde este nevoie de o precizie mai mare decat ti-o poate asigura o lampa cu acetilena, acolo se preteaza sudura cu argon. Inca o specificitate este ca se obtin temperaturi mai mari si de aceea este folosita pentru sudura otelurilor cu punct de topire ridicat precum inox-urile.

3 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Da, dar nu e specifica santierelor navale.

| Wo0W explică (pentru StefanKogut):

Dar cui este specifica

| Wo0W explică (pentru StefanKogut):

Multumesc

| StefanKogut a răspuns (pentru Wo0W):

Structurilor mecanice din aliaje speciale. De exemplu cadrele de motocicleta se sudeaza cu asa ceva, rezervoarele, lucrarile executate din oteluri inoxidabile (INOX). Specific la tipul asta de sudura este ca o poti face cu mare precizie, deci oriunde este nevoie de o precizie mai mare decat ti-o poate asigura o lampa cu acetilena, acolo se preteaza sudura cu argon. Inca o specificitate este ca se obtin temperaturi mai mari si de aceea este folosita pentru sudura otelurilor cu punct de topire ridicat precum inox-urile.