| SorinaSuciu a întrebat:

Salut.
Sunt a 12-a si vreau sa fiu studenta la Universitatea Tehnica Cluj Napoca la Automatica si Calculatoare.
Am mai cautat si net si nu reusesc nicium sa inteleg care este diferenta dintre cele doua ramuri ca sa zic asa.
1) Ingineria sistemelor (Automatica si Informatica Aplicata)
2)Calculatoare si Tehnologia informatiei (Calculatoare/Tehnologia informatiei)

Pe mine m-ar interesa mai mult partea de soft, de programare (aplicatii, programe, design web) si as prefera sa fie mai putina fizica.

Imi poarte explica cineva ce se face la una si ce se face la cealalata?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

La ingineria sistemelor faci tot ce tine de sisteme automate, robotica samd.

La calculatoare se imparte in doua categorii si acolo Calculatoare unde te axezi pe partea de hardware de la proiectare la programare si partea de Tehnologia Informatiei unde accentul e pus pe partea software