| anonim_4396 a întrebat:

Salut,sunt atatea... carti de matematica pentru a 5 a aprobate de minister,ce editura o prezinta cel mai bine sau mai bine spus cu care din ele s-ar folosi un tanar matematic?
P.S poate sunt si altele, pe langa alea scolare...

3 răspunsuri:
| Quez77 a răspuns:

Buna, eu iti sugerez editura Paralela45.

| Violleta2022 a răspuns:

Cartea de matematica cea mai buna pentru tine, este aceea dupa care profesorul tau de matematica iti cere sa inveti, neavand importanta cate edituri publica aceste manuale, sau pentru cine.

Ce ti-as sugera eu tie, este sa pui alaturi si o carte de limba romana, fiindca expresia "tanat matematic", nu are sens in limba romana.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Un tînăr matematician asa se spune corect, nu un tînăr matematic.