| Mircea23592071 a întrebat:

Salut, sunt clasa 12-a și dau bacul la matematica, romana și biologie pe profil de mate-info. Imi e foarte greu sa-mi aleg o facultate, ma gandeam la Politehnica dar asta ar însemna bac la fizica sau informatica ceea ce nu-mi doresc. Acum aștept răspunsurile voastre la nelămuririle mele. La Politehnica ai examen de admitere? Ai examen de admitere la toate cele 15 facultăți ale instituției? Ați putea sa mi scrieti facultățile la care se intra cu admitere și la care se intra cu media de bac? Tot așa ma mai gandeam la ASE știind ca acolo se intra doar cu media de bac, care sunt profilele cele mai bune de la ASE? Cu cât mai multe informații cu atat mai bine, multumesc frumos!

6 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Salut! Eu unul in locul as fi încercat la medicina sau informatica. Sti cati absolvenți de la ASE au primit diplomele si nu am rezolvat nimic, au rămas fără loc de munca in domeniu si s-au angajat pe salariu minim? O groaza! Cel mai bine ar fi sa mergi la medicina sau informatica. Dacă nu ai înclinații spre asa ceva, iti sugerez sa iti iei BAC-ul (pentru ca in ziua de azi nu poti avea un serviciu decent fara diploma de BAC) si sa te angajezi, strângi bani timp de 4-5-6 ani de zile, economisește in tot timpul asta, si pe urma iti deschizi o afacere.Iar in 2-3 ani poti face mai mulți bani decât absolvenții de facultate vor face toata viata.

| Mircea23592071 explică (pentru Lukasssz):

Da mi câteva variante privind subiectul medicina și informatica sa ma documentez mai bine te rog

| Ariana131 a răspuns:

Nu te pot lămuri nici cu Poli, nici cu ASE, însă la ASE din câte știam eu, trebuie sa redactezi și un eseu de ce ai ales acel profil sau ceva de genul, si primești calificativ cu admis sau respins, adică cum e la bac. Dacă nu vrei sa conteze asa mult media de bac te poți duce la USAMV dacă îți place biologia, 60% contează media de bac si 30% nota de la biologie(nu știu sigur dacă poți alege si romana sau mate). Dacă îți place literatura poți intra la Litere, contează media de bac, însă se aduna cu nota de la romana și se împarte la 2, deci poți sa ai o medie mare dacă iei un 8 9 la romana. Te poți duce la Medicina, contează media de bac, însă trebuie să dai un examen de admitere din biologie, fizica și chimie organica și anorganica(asa știam eu, ca se dau ambele tipuri), este un examen tip grila, cu răspunsuri simple/multiple. Iar la bacalaureat, succes, mai ales ca s-a schimbat programa din nou.

| giuvaier2001 a răspuns:

Salut, eu sunt student la Poli anul 3 si cred ca te pot ajuta cu niste informatii. In primul rand la ORICE facultate de la Politehnica se intra pe baza de admitere separata, adica nu au relevanta mediile de la BAC. In al doilea rand, legat de lipsa ta de decizie sa spun asa, iti recomand sa-ti alegi o facultate mai usoara( ori ca e la ASE, ori ca e la Poli, ori ca e in orasul tau natal ) si ulterior poti sa-ti castigi niste timp pentru a te gandi ce-ti doresti tu. Si in concluzie, la ASE din ce stiu cele mai bune specializari sunt Cibernetica si Informatica Economica, la care se intra destul de greu pe baza mediei de BAC, deci trebuie sa iei cam peste 9 la fiecare materie ca sa ai vreo sansa. In rest, succes la BAC si fara emotii, ca greul vine dupawinking

| Mircea23592071 explică (pentru giuvaier2001):

Ce spui de ASE finanțe asigurări banci?

| giuvaier2001 a răspuns (pentru Mircea23592071):

Este o facultate ok, mai este una care se numeste REI ( relatii internationale in limba engleza ) care este destul de buna si aceea. Variante sunt multe, depinde ce decizi tu sa faci 3 ani de zile ( in cazul ASE )