| Patrick09 a întrebat:

Sunt clasa a 10-a pe profil mate-info și as dori sa ma transfer la stiintele naturii, intrucat as dori sa urmez mai departe medicina. Este mai greu la stiintele naturii fata de mate-info? Ar merita transferul?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| iulian1302 a răspuns:

Buna!
Pentru NLS. Cred ca glumesti in momentul in care afirmi ca profilul "stiinte ale naturii" este un profil "unde nu se prea face scoala". Stiintele naturii este un profil foarte complex care acopera majoritatea programelor scolare! Singurele diferente dintre profilul mate-info si profilul stiinte ale naturii sunt urmatoarele: la mate-info se face matematica M1 iar la stiinte ale naturii se face matematica M2, la mate-info se face informatica pana pe clasa a 12a inclusiv pe cand la stiinte ale naturii se face doar pana in clasa a 10a inclusiv, la mate-info se face doar o ora-doua maxim ( 2 ore pe clasele a 9a si a 10a si cate o ora pe clasele a 11a si a 12a) de chimie si de biologie pe saptamana pe cand la stiinte ale naturii se fac cate 2-3 ore de chimie si biologie pe saptamana! In rest nu exista alte diferente intre aceste profile in ceea ce priveste restul materiilor si numarul de ore asociat fiecareia. Am terminat profilul stiinte ale naturii si crede-ma ca stiu cu ce se "mananca" acest profil. Exista unele licee in care profilul stiinte ale naturii este mai cautat decat profilul mate-info. Pana la urma cele doua profile sunt destul de asemanatoare fiind profile teoretice reale. Depinde foarte mult de preferintele elevului. Mi-se pare o totala lipsa de informatie in afirmatiile pe care le-ai facut. "Mate-info" si "stiinte ale naturii" sunt cele mai cautate profile teoretice. Am avut colegi care nu au facut fata la profilul stiinte ale naturii si s-au transferat la mate-info unde au spus ca le-a fost mai usor tocmai pentru ca nu se pune mult accent pe biologie si chimie! Despre profesori tot ce pot spune este ca sunt repartizati cei mai buni din fiecare liceu la ambele profile. Iti recomand sa te uiti peste rezultatele de la bacalaureat la cei care au fost la profilul stiinte ale naturii si sa vezi ce rezultate au avut si dupa poti veni sa faci astfel de afirmatii daca iti pastrezi aceeasi parerea care, din punctul meu de vedere, este ridicola! Apropo! Profilul "Bio-chimie" este numit acum "Stiinte ale naturii"!
Acum ca sa iti raspund si tie, Patrick. Merita sa te transferi la stiinte ale naturii deoarece crede-ma ca ai ce invata atat la biologie cat si la chimie! Si eu am fost la acest profil si acum sunt la medicina! Asa ca nu mai sta pe ganduri si transfera-te mai ales ca materia din clasa a 10a care se face la biologie iti va trebui pentru admiterea la facultatea de medicina ( la facultate se va da admitere din fiziologie umana dar daca nu inveti anatomia care se preda in clasa a 10a nu te vei descurca la fiziologie in clasa a 11 a si automat vei intampina dificultati la admitere).

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Glumesti? Cum sa fie mai greu? Stiintele naturii e un profil unde nu se prea face scoala, nu iti recomand. Daca vrei si poti, transfera-te la chimie-biologie.
E putin mai greu, trebuie sa inveti chimie ca la carte, dar de acolo ai sanse reale sa devii medic. La stiinte, in general se alege praful de scoala, sunt repartizati cei mai slabi profesori, elevii sunt chiulangii si total neinteresati, tocmai fiindca profilul e cel mai usor dintre toate cele serioase.

| NLS a răspuns (pentru iulian1302):

Daca esti sigur ca Chimie/biologie, a devenit Stiinte ale naturii, atunci, da, acolo se face scoala. (de ce crezi ca am recomandat sa aleaga acel profil?)
Insa nu ma pot opri din ras la comparatii de genul informatica intre cele 2 (stii, sa inveti sa utilizezi excel-ul sau sa afisezi EVENTUAL rezultatul unei ecuatii de gradul 2 in Pascal (sau poate in C ) nu e chiar acelasi lucru cu pointeri, backtracking si/sau recursivitate in C++ ), sau cand spui ca unui elev de la chimie/bio ii e mai usor la informatica.

Si vezi ca iar aberezi, DACA Stiinte ale naturii ar fi fosta Chimie-Biologie din generatia mea, ar face matematica M1, la fel cum au facut colegii mei de liceu care au fost la profilul chimie. (Informatica si chimie-biologie facea M1, toti ceilalti, M2).
Si nu cred sa se fi schimbat programa, in halul ala. NU vad rostul pentru care un elev de la chimie ar trebui sa invete matematica mai usoara decat a facut-o pana in acel moment.
Dar pentru linistea mea, o sa incerc sa ma interesez, in decurs de 2 zile.
Profilul la care am facut eu referinta se numea pe vremea mea> Ecologie si stiintele naturii, facea matematica M2, in timp ce chimie-biologie faceau M1. Desi faceau ceva biologie si chimie, mult mai multa se facea la chimie-bio, si se invata mai serios.
Cazul prezentat este desigur de la liceul meu, nimeni nu poate cunoaste situatia tuturor liceelor din tara. Nici macai cei din Ministerul aferent nu prea au habar de diferentele din teritoriu, dar diferentele se observa oarecum la BAC.
Cat despre notele mari de la Stiintele Naturii, exact asa erau si la noi. Si ti-am explicat deja de 2 ori motivul. Profesori delasatori (cei exigenti si foarte buni sunt repartizati mereu la mate-info, prietenii stiu de ce), elevi praf in general (nu ai cum sa tii o intreaga clasa in note de 4 si 5, daca asta e nivelul lor real, esti nevoit sa scazi exigenta si sa cresti nivelul notelor. ar da urat si pentru tine ca profesor sa prezinti asemenea rezultate), si nu in ultimul rand materii mai usoare decat la celelalte profile.

Pentru initiatorul intrebarii, poate sa aleaga orice profil, atata timp cat va face mai multa chimie si biologie decat la informatica.
Cel mai important e sa invete.

| iulian1302 a răspuns (pentru NLS):

1. Nu cred ca mai exista licee in tara care au ca si specializare "Bio-Chimia" la ora actuala, insa majoritatea au acum ca si specializare "Stiinte ale naturii" (denumire noua data de cativa ani buni- apreciez ca noua denumire este data de peste 10 ani). Informatia poate fi verificata pe site-ul www.admitereliceu.ro!
2. Nu stiu cand ai terminat tu liceul insa matematica M2 se face de mult timp (de cand s-a infiintat profilul, mai exact) la profilul "Stiinte ale naturii" sau "Bio-Chimie" asa cum il cunosti tu! Din pacate sau din fericire, programa scolara se modifica destul de des si astfel apar aceste decalaje in ceea ce priveste programa scolara pentru fiecare materie si pentru fiecare profil. De anul acesta am inteles ca se schimba si structura examenului de bacalaureat in ceea ce priveste subiectul scris la limba si literatura romana. Mi-se pare normal sa existe diferente in ceea ce priveste programa scolara pentru fiecare profil in parte, pana la urma acesta este motivul pentru care exista aceste specializari (sa inveti/ sa pui accentul pe ceea ce iti place).
3. Faza cu colegul este adevarata (daca crezi e bine, daca nu iar e bine)! Din spusele lui, ii era mult mai usor la "Mate-info" deoarece ii placea foarte mult tot ce tinea de domeniul IT deci implicit ii placea si informatica. Din acest motiv am specificat in raspunsul oferit anterior faptul ca depinde foarte mult de preferintele fiecarui elev! Mi-se pare normal faptul ca daca imi place o anumita materie sa o invat mai repede decat o materie pe care nici nu imi trebuie "sa o vad"! Continui cu seria exemplelor prin ati spune ca am avut vreo 2-3 colegi care nu erau "prieteni" deloc cu biologia si mereu se aflau pe linia de plutire (note de trecere) dar tot acei colegi erau foarte buni in ceea ce privea fizica. Si se poate observa, din nou, foarte clar, faptul ca daca iti place o materie o inveti iar daca nu...nu o inveti.
Am sa te rog sa imi comunici, aici sau in privat (unde doresti), rezultatul "investigatiei" pe care urmeaza sa o faci cu privire la noul profil denumit "Stiinte ale naturii" ( daca doresti desigur).

| Patrick09 explică (pentru iulian1302):

Se poate solicita transfer intersemestrial in cazul in care sunt pe mate-info si vreau pe stiintele naturii, avand in vedere ca nu dau diferente?

| iulian1302 a răspuns (pentru Patrick09):

Parerea mea este ca se poate. Cel mai bine insa iti recomand sa iei legatura cat mai repede cu dirigintele tau si cu directiunea deoarece ei sunt cei care au un raspuns clar si final la intrebarea ta.

| Silistra_Maria_2000 a răspuns (pentru Patrick09):

Chiar nu se dau diferențe?

| iulian1302 a răspuns (pentru NLS):

Buna!
Pentru NLS. Cred ca glumesti in momentul in care afirmi ca profilul "stiinte ale naturii" este un profil "unde nu se prea face scoala". Stiintele naturii este un profil foarte complex care acopera majoritatea programelor scolare! Singurele diferente dintre profilul mate-info si profilul stiinte ale naturii sunt urmatoarele: la mate-info se face matematica M1 iar la stiinte ale naturii se face matematica M2, la mate-info se face informatica pana pe clasa a 12a inclusiv pe cand la stiinte ale naturii se face doar pana in clasa a 10a inclusiv, la mate-info se face doar o ora-doua maxim ( 2 ore pe clasele a 9a si a 10a si cate o ora pe clasele a 11a si a 12a) de chimie si de biologie pe saptamana pe cand la stiinte ale naturii se fac cate 2-3 ore de chimie si biologie pe saptamana! In rest nu exista alte diferente intre aceste profile in ceea ce priveste restul materiilor si numarul de ore asociat fiecareia. Am terminat profilul stiinte ale naturii si crede-ma ca stiu cu ce se "mananca" acest profil. Exista unele licee in care profilul stiinte ale naturii este mai cautat decat profilul mate-info. Pana la urma cele doua profile sunt destul de asemanatoare fiind profile teoretice reale. Depinde foarte mult de preferintele elevului. Mi-se pare o totala lipsa de informatie in afirmatiile pe care le-ai facut. "Mate-info" si "stiinte ale naturii" sunt cele mai cautate profile teoretice. Am avut colegi care nu au facut fata la profilul stiinte ale naturii si s-au transferat la mate-info unde au spus ca le-a fost mai usor tocmai pentru ca nu se pune mult accent pe biologie si chimie! Despre profesori tot ce pot spune este ca sunt repartizati cei mai buni din fiecare liceu la ambele profile. Iti recomand sa te uiti peste rezultatele de la bacalaureat la cei care au fost la profilul stiinte ale naturii si sa vezi ce rezultate au avut si dupa poti veni sa faci astfel de afirmatii daca iti pastrezi aceeasi parerea care, din punctul meu de vedere, este ridicola! Apropo! Profilul "Bio-chimie" este numit acum "Stiinte ale naturii"!
Acum ca sa iti raspund si tie, Patrick. Merita sa te transferi la stiinte ale naturii deoarece crede-ma ca ai ce invata atat la biologie cat si la chimie! Si eu am fost la acest profil si acum sunt la medicina! Asa ca nu mai sta pe ganduri si transfera-te mai ales ca materia din clasa a 10a care se face la biologie iti va trebui pentru admiterea la facultatea de medicina ( la facultate se va da admitere din fiziologie umana dar daca nu inveti anatomia care se preda in clasa a 10a nu te vei descurca la fiziologie in clasa a 11 a si automat vei intampina dificultati la admitere).

| Silistra_Maria_2000 a răspuns:

Eu sunt în clasa a 10 a la mate-info și vreau și eu să mă transfer. Știți dacă trebuie să dau diferențe?