| Rexilake1 a întrebat:

Sunt clasa a 11-a si sunt pe Științe ale naturii.
As dori sa stiu la ce este nevoie sa fac meditații si cum se desfășoară admiterea la facultatea de psihologie, având în vedere că sunt pe profil real.

7 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Ai uitat să menționezi universitatea la care vrei să mergi. ( Universitatea București, Ubb, Universitatea de Vest etc )
La Universitatea din București trebuie să înveți din manualul de psihologie de clasa a 10-a scris de Zlate ( neaparat de Zlate )
Vei avea 250 de grile de rezolvat și singurul subiect din anii trecuți pe care îl găsești online e cel din 2016. ( tot acolo găsești 2 cărți cu grile, nu o lua pe cea albastră că are greșeli )
La Cluj știu că trebuie să înveți de pe alt material, iar Timișoara are un sistem mai unic
33% din medie un test de raționament si 67% media bac.
Poți căuta pe site ul fiecărei facultăți detalii despre admitere * din 2019 că anul ăsta a fost diferit din cauza situației actuale

| Rexilake1 explică (pentru zurick):

M-ar interesa la Brașov
Am văzut că la optiunea de Psihologie este nevoie doar de dosar
La restul "specializărilor" am văzut că este necesar si un examen

| WhiteLife a răspuns:

Daca nu se da admitere si se intra doar cu dosar, ai nevoie de o nota cat mai mare in BAC, in functie de care intri. Dosarul cuprinde diploma de BAC si tot felul de alte adeverinte de la scoala, foia matricola, etc. Ti se spunr clar in perioada in care se fac insctierile ce cuprinde acel dosar (care e un alt fel de a se spune ca la o facultate nu se da admitere-se intra cu dosar).

| Rexilake1 explică (pentru WhiteLife):

Asa văzusem pe site, acum nu stiu.

| Feitan a răspuns:

Am terminat Stiintele Naturi, bacul il dai Romana si Matematica M2 obligatoriu iar la a 3-a proba ai de ales intre Biologie/Fizica/Chimie. Faci meditatii la ce crezi ca stai prost din materiile de bac. Eu nu am acordat niciun pic de atentie celorlalte materii (efectiv zero ).

| Rexilake1 explică (pentru Feitan):

Intrebarea era strict pentru ce am nevoie pentru facultatea respectiva, dar multumesc oricum

| Serghei1722 a răspuns:

Buna,nu pot să-ți răspund la întrebare fiindcă nu știu.
Dar eu sunt boboc și am intrat tot la SN și vreau să știu dacă e așa de greu cum am auzit