| Popescu_Andrei_2000_fyxc a întrebat:

Sunt clasa a 12-a si am nevoie de cateva sfaturi de la persoane care au trecut bacul, in legatura cu acesta. Cum sa invat mai usor si mai repede la romana ca sa trec proba cu brio?

Răspuns Câştigător
| Sandor12921 a răspuns:

Daca la tine este o probelma doar la romana, atunci va fi usor, iti recomand ca in fiecare zi, sa iti aloci 1-2 ore pentru a invata operele, dar nu dezorganizat, ci fiecare opera in parte, crede-ma ca iti va fi foarte usor daca faci asta. Cu siguranta, dupa terminarea fiecarei operi, e de preferat sa faci o pauza, cam 2-3 zile. Acum, cand vine vorba de invatat efectiv, cel mai bine e sa inveti pe paragrafe, de ex, la romanul Ion, inveti primele 8-10 randuri din comentariu, dar le inveti, nu le tocesti si tot asa pana la final. Concentreaza-te mai mult pe a intelege paragrafele respective decat pe a le memora cuvant cu cuvat.

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Iti extragi o structura si niste idei pe o alta foaie si incerci sa le retii. Nu sa le tocesti, sa le intelegi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca nu esti idiot, NU INVATA COMENTARII! Tot ceea ce trebuie sa stii e date despre autori. In rest, e OBLIGATORIU sa citesti toate operele si sa ai idee de cateva citate esentiale din fiecare. Comentariul il construiesti singurel la fata locului. Am luat 9 la scris, nu vorbesc din experienta altora.

| Iunix a răspuns:

Eu am învățat cu o noapte înainte la fiecare materie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iunix):

Si cat ai luat?

| Iunix a răspuns (pentru Cosmin86):

Peste 6 la fiecare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iunix):

Se vede ca ai invatat o noapte, e extrem de putin.

| Iunix a răspuns (pentru Cosmin86):

Am alte planuri pentru viitorul meu şi bac ul nu constituie nici o parte din acesta, poate doar să zic că am luat bacu, atât. Oricum am intrat la facultatea la care am vrut, de fapt la profilul pe care l-am vrut ( Finanțe Bănci ). Chestia cu învățatu cu o noapte înainte, aşa sunt eu, vreau să mă bucur de moment şi treburile le las pe ultima sută de metrii, şunt conştient că e o problemă şi nici mie nu-mi convine când mai am 4 ore până la examen şi eu mai am de învățat 40 de pagini.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iunix):

Si eu am invatat tot pe ultima suta de metri, dar am luat 9.28, apoi am intrat la politehnica, IT, unde totul se face pe ultima suta de metri laughing

| Iunix a răspuns (pentru Cosmin86):

... eu învăț programare singur, acasă, am început cu ceva mai uşor, html, după învăț css, js, php. Şi eu voiam să merg la poli sau la o facultate de IT, dar na, media! Cum e la facultate? Vă învață programare? Practic pe pc?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iunix):

Da, in special anii 3 si 4. Anii 1 si 2 sunt inutili (mate, fizica, electronica si alte aberatii), dar in anii 3 si 4 ai asa:

- o gramada de materii practice (programare, drivere, grafica, retelistica, algoritmi paraleli, programare pe dispozitive incorporate, mobile, web, etc.)
- proiecte practice, la fiecare materie ai 4 teme, una spre exemplu este sa faci un messenger cu share de fisiere de la zero sau sa faci un program care sa ruleze pe o placa construita de tine de la zero - aici a fost o singura materie de hardware ).

| AlexCristi97 a răspuns:

Gaseste comentariile structurate bine. E foarte importanta structura lor ca sa te ajute sa inveti. Daca nu gasesti, fa asta singur.
Depinde de nota pe care o vrei. Daca vrei 10, trebuie zilnic sa citesti 1-2 ore din opere sau diferite comentarii si sa iti formezi singur o opinie despre opere. Daca vrei sa iei 5, poti sa iei din partea 1 si 2 si alea sunt usor de invatat.