| Razvan_Gala_1998 a întrebat:

Salut, sunt clasa a 12 a si vreau neaparat sa ma mut pe alt profil unde nu dau bacul la mate, credeti ca pot sa ma mut intre semestre? Am inteles ca exista niste situatii exceptionale sau ceva de genul. Daca ma puteti ajuta dau funda, mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, exista cateva situatii exceptionale, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Razvan_Gala_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si eu acum sunt la productie media profil real si vreau pe sportiv sau ma rog un profil uman (sa nu dau mate la bac) crezi ca pot ca mi-a spus cineva ca nu am cum din cauza ca nu am dat probele alea si cica se dau doar vara alea

| Ioandelasal a răspuns (pentru Razvan_Gala_1998):

Depune cererea de transfer si o sa afli. Sa stii ca liceul de transfer nu este obligat sa-ti aprobe transferul.

| Razvan_Gala_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca este liceu privat ajuta cu ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Razvan_Gala_1998):

Se poate sa ajute, avand in vedere ca un liceu privat vrea sa aiba cat mai multi platitori posibil.