| Youshimi a întrebat:

Salut, sunt clasa a 6 a si nu prea ma descurc la mate, am media de 6. La celalalte materii am medii mari, numai la mate nu ma descurc, pot in 2 ani din vara aceasta pana la examenul de a 8 a sa pot sa invat ce nu stiu si in acelasi timp sa nu raman in urma? Eu vreau sa ma duc la un profil de filologie la liceu dar trebuie sa am o nota destul de mare la examen ca sa pot intra la liceul dorit, nu stiu ce sa fac.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal ar fi, sa incepi sa lucrezi la matematica chiar din vara asta, pentru cei doi ani pierduti (clasa V si VI).
Incepe prin a citii lectia si a face exercitii si probleme, minim 10 exercitii si 10 probleme zilnic si vei ajunge pana la inceperea scolii, sa stii ceea ce ai pierdut.
Matematica se invata doar facand sute de exercitii si probleme, cu creionul pe hartie!

| Youshimi explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc, scuze că am văzut răspunsul târziu. Mă gândeam să fac și meditații private, dar oricum voi lucra.