| Radu_Ionut_Mircia_1999 a întrebat:

Sunt clasa a IX-a profesioanala si vreau sa ma transfer la liceu, tot la aceleași profil tot la acel liceu.
Pot să mă transfer din semestrul al II-lea?
Sau când pot?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti in mijlocul anului scolar!
Transferurile se aproba la inceput de an scolar daca:
- nu ai corijente si medii neincheiate
- nu ai note scazute la purtare
- nu ai nota mai mica, decat a ultimului intrat

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la profesionala te poti transfera la liceu numai dupa cl. a IX-a si tot in cl. a IX-a, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul."