| DnX a întrebat:

Salut, sunt clasa a XII-a si nu stiu ce facultate sa urmez, sunt pasionat de masini, motoare, etc. Sunt o fire curioasa si dispusa pentru noi incercari, dar nu ma impac absolut deloc cu matematica, chimia, etc. Ce facultate ma sfatuiti sa urmez?

3 răspunsuri:
| EarsOfAFox a răspuns:

Pasiuni copilăreşti au toţi băieţii faţă de maşini, motoare, trenuri, avioane etc.
Acum ar conta dacă vrei să le transformi şi în pasiuni de adult. Adică îţi sugerez Facultatea de Transporturi(Politehnica), eventual Inginerie Aerospaţială sau Mecanică/Mecatronică. Şi da, trebuie să mănânci mate şi fizică pe pâine. Asta implică ingineria. Sau în domeniul construcţiilor.
Altfel nu ştiu, la desen/design te pricepi? Încearcă o facultate de arhitectură. Şi grafică, modelare pe calculator acasă.
Interesează-te şi de automatică, energetică.

Dacă-ţi place doar să admiri maşini pe stradă sau să conduci atunci lasă facultăţile şi devino şofer.

Eu altceva nu prea ştiu ce să-ţi sugerez. Baftă!

| Hombre a răspuns (pentru EarsOfAFox):

Daca din recomandarile facute nimic nu-i place atunci sa-si ia capre.winking

| LikeNike a răspuns:

Te sfatuiesc sa urmezi una care mecanica daca esti pasionat de motoare fire. daca iti plac eletronicele du-te si tu la una de IT&PC