| anonim_4396 a întrebat:

Sunt din Constanta si anul acesta termin clasa a VIII-a. De anul trecut ma streseaza o intrebare poate des intalnita la viitorii liceeni constanteni destepti: la ce liceu sa merg? la Mircea cel Batran sau Ovidius? Mircea cel Batran ramane ca prestigiu cel mai bun, inca de multi ani si Ovidius pare sa se ridice la rangul primului. Majoritatea colegilor mei cu medii bune vor sa mearga la Ovidius. Eu vroiam de mai multi ani sa merg la Mircea cel Batran caci e cel mai bun liceu (sau unul dintre cele mai bune licee) si pentru ca au fost mama si bunica mea si acum duc o viata foarte buna/frumoasa, dar nu vreau sa imi si parasesc colegii, caci imi va fi greu sa ma adaptez. I-am intrebat pe colegi de ce nu vor la CNMB (Mircea cel Batran) si ei imi spun ca e un liceu de fite, ca se drogheaza si fumeaza si ca se imparte in cei cu bani, care ajung pe pile si cei care chiar invata. Alti prieteni spun ca mergi la Ovidius ca sa inveti in adevaratul sens al cuvantului si la CNMB doar ca sa treci liceul, adica "doar ca sa faci prezenta", se dau note bune si celor care nu prea invata, ca sa nu strice prestigiul colegiului si ca acum la Mircea e acum mai mult lalaiala. Eu stau langa Institutul de Marina si imi convine amplasarea CNMB-ului, deoarece ajung cu autobuzul pana la Tomis Mall (o linie), dar si Ovidius e aproapre, dar trebuie sa iau doua linii de autobuz ca sa ajung acolo. Asa ca va cer sfatul cam ce sa aleg, chiar daca mai am timp sa ma gandesc, dar ca sa imi formez o parere. Daca ajuta, va zic ca vreau sa merg la profilul Stiintele Naturii sau daca nu, la mate-info. Si ce faci la o sectie BILINGV? Astept raspunsuri mai mult de la cei din Constanta. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| loundy a răspuns:

Asculta-ma pe mine, du-te acolo unde crezi tu ca iti este cel mai bine! Eu sunt cls a10-a dar pe a 8-a aveam aceeasi problema. La mine in oras ca nu sunt din Constanta. Voiam sa dau la liceul cel mai bun la filologie, dar toti cei mai mari imi spuneau ca acolo nu se invata ca e liceu de fite ca profilul e varza ca sunt drogati ca nu se fac ore... Dar eu m-am dus totusi unde am crezut eu ca imi va fi bine si ghici ce? Am de invatat o groaza nu am decat 2-3 fitosi in clasa dar asta e peste tot, nu se chiuleste in prostie si nu am vazut in 2 ani de liceu nici un drogat si nici un betiv. Daca ma luam dupa gura lor ar fi trebuit sa dau ori in alt liceu ari la mate info. Dar la clasa mea au picat cei mai duri profesori asa ca am de invatat destul de mult. Deci nu conteaza parerea lor, du-te unde sti tu si iti va fi cel mai bine. Pentru ca daca te iei dupa ceilalti si nu e bine, o sa regreti ca i-ai ascultat. Asa macar sti ca tragi dupa prostia ta daca e cazul(oricum daca nu e bine nu e capat de tara ca te poti transfera in semestrul 2 daca nu esti multumit)

6 răspunsuri:
| D33d33wttzzaaaaaaa a răspuns:

Olla. Nu`s din constanta. Dar la bilingv faci multe ore de o limba straina. 6 sau 7. Si eu zic sa te duci la liceul ala unde se iau note mari fara prea mare efort. Sa ai timp si de distractie. Si la toate liceele, sunt materii la care se iau note mari usor. Depinde de ce profesori nimeresti.

| D33d33wttzzaaaaaaa a răspuns:

Si sukkes la teze! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu te sfatuiesc sa mergi la mircea. De fite dai si la ovidius, si la traian, si la mircea. Iar la mircea ai viata big grin daca vrei sa inevti si sa faci performanta, profesorii te sustin si apreciaza lucrul asta. Daca vrei sa freci menta si sa stai in banca ta, nimeni nu te obliga sa inveti. Oricum e decizia ta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dude. Adica tu nu vrei s-o lalai si sa iei note mari? What's wrong with you? Now seriously, daca vrei sa faci mate, la mircea faci mate. La fel si bio, fizica si chimie. Chiar nu ai de ce sa te temi. Daca mai mergi si la bilingv, faci scoala cat cuprinde. Mircea nu-i destrabalare, asa cum au multi falsa impresie. Plus ca notele mari nu strica nimanui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vrei un liceu bun? vino la Mircea faci carte daca vrei profii dau note asa cum trebuie.NU se bea nu se drogheaza e viata. Crede.ma e cel mai bun liceu din tara si chiar merita sunt super oameni super profi si suuper colegi iti zic eu note mari colegi de gasca si note bune =Mircea. good luck >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca ar trebui sa te duci acolo unde iti place Si asa e mai depinde si de profesori, daca nimeresti niste profi buni bv tie daca nu soarta. Cui nu-i convine sa ia usor note mari fara sa depuna prea mult eforturi! Succes in tot ce faci pa-pa!