| Infoq a întrebat:

Sunt elev la profil real(mate-info) si am intrat in clasa a 12-a. As vrea sa dau la o facultate de informatica. Este o facultate dificila? Am auzit ca are doar 3 ani. Problema mea este ca eu m-am focalizat pe matematica si fizica, iar pentru bacalaureat o sa dau fizica. La matematica o duc destul de bine, iar la informatica nu prea... spre deloc aproape. O sa fie dificil sa recuperez? O sa am nevoie de toate lucrurile pe care le-am folosit la informatica in liceu?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

La facultatea de informatica se presupune ca deja se stiu algoritmi, diverse tehnici de programare. De aceea orele de informatica par de multe ori mai grele decat bacalaureatul, pentru ca e nevoie ca programarea sa fie la indemana cand incepe facultatea. Da... cam o sa aveti nevoie de toate lucrurile invatate in liceu.

Ati putea da admiterea la matematica si bacalaureatul la informatica. Neaparat sa recapitulati informatica din liceu. Daca totusi nu doriti, exista si specializarea matematica-informatica (se face mai putina informatica).

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să recuperezi cu puțin efort.