| An0nnimul a întrebat:

Salut, sunt foarte pasionat de Egiptul Antic de tot ceea ce cuprinde el: Faraoni,Zei,Blesteme, Infintare, Credinta, tot ce este legat de Egiptul Antic. Imi spuneti si mie niste carti ce cuprind toate aceste lucruri. Am vazut ca cea mai cumparata carte despre Egipt este,, Cartea Egipteana a Mortilor,,. Dar eu vreau sa incep de la 0.Va rog recomandati-mi o lista de carti sau doar una singura ce cuprinde acest lucru. FUNDA!

13 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Ai o problema omule. Nu l-am comparat ti-am aratat ce inseamna osiris pentru egipteni.
Se vede ca esti indoctrinat tau.
Pentru cultura ta, eu nu m-am uitat la nici un film in legatura cu egiptul antic ( prefer sa citesc), ci pur si simplu sunt pasionata de egiptul antic, asta nu ma face satanista sau pagana, ci pur si simplu imi mangaie materia cenusie..Atat tot, dar se vede ce fel de persoana esti, de aceea nici nu mai doresti sa comunici cu mine pe tema acesta.
O seara buna.

| Lawliet14 a răspuns:

Intra in masonerie si inchina-te zeilor pagani ai Egiptului! Zei de aia satanici care sunt ca Bafomet, dar din Egiptul Antic. Asa sigur iti pierzi sufletul!

| An0nnimul explică (pentru Lawliet14):

Vezi ce sa zic... In fiecare seara zic Tatal Nostru si nu vreau sa ma inchin acelor zeii doar ca ma pasioneaza acestul lucru. Ma pasioneaza legende, mituri din Biblie am citit despre o creatura a apelor, Leviatan. Asa ca nu vreau sa ma inchin sau sa-mi schimb credinta.

| LaLaura a răspuns (pentru Lawliet14):

Super, daca iti place istoria egiptului iti pierzi sufletul. trist.
In alta ordine de idei, eu am inceput sa ma documentez online, apoi la bibloteca municipala din orasul meu. Sincer nu mai stiu ce carti, autori, dar au fost multe, cu multe informatii.

| Lawliet14 a răspuns (pentru LaLaura):

A zis despre blesteme si Cartea Mortilor.

| LaLaura a răspuns (pentru Lawliet14):

Care face parte din egiptul antic. Din cartea mortii se citea la funerarii, e similar ce face acum preotul la noi cand este ingropat un mort.
Cartea mortii a fost considerata si si biblia egiptului antic.
Iar blestemele erau frecvente in egiptul antic, pentru a speria oamenii sa nu fure din mormintele faraonilor, care erau ingropati cu mult aur si obiecte pretioase.

| Lawliet14 a răspuns (pentru LaLaura):

E o carte care vorbeste inclusiv despre demoni, vezi pagina 175 si e foarte importanta in cultura "LOR" pentru ca ei sunt stransi legati de Osiris, Isis si fratii lor, etc (Nut care i-a nascut, Thoth Enki, Ra, samd). Ea isi are originile in Egiptul antic. Nu te afunda in intuneric, mai bine studiaza Biblia si carti doar despre cultura si civilizatie, inclusiv egipteana daca-ti place. Si oricum poti citi ce vrei dar eu m-am referit ca userul in cauza este interesat de ceea ce n-ar trebui sa fie. Eu ma feresc de lucrurile rele pentru ca simt energii negative mereu si ma afecteaza (ocultismul, rockul negru, vrajba, etc).

| LaLaura a răspuns (pentru Lawliet14):

Si in biblie se vorbeste despre demoni. si este importanta cum si la noi este biblia importanta. si da, se vorbeste despre osiris, ra, isis etc, pentru ca erau zei in egiptul antic si erau venerati si e foarte normal sa se vorbeasca despre ei in acea cartea a mortii.
Nu prea inteleg unde e problema.

| Lawliet14 a răspuns (pentru LaLaura):

In Biblie nu se vorbeste despre ocultism. Ci despre ceea ce fac diavolii impotriva oamenilor si despre faptul ca ar trebui sa ne ferim de ei. Despre demoni parerea mea e ca nu se poate vorbi decat la modul moralizator, nici macar detasat nu e ok sa se faca pentru ca oamenii au idei.

| LaLaura a răspuns (pentru Lawliet14):

Incerca sa intelegi ca egiptul antic a fost format acum 7500 de ani, si ca lumea pe vremea aceea credea in soare, apa, pamant, aer, credea in animale si imaginatia omului a facut in asa fel incat un zeu sa fie jumatate animal, jumatate om. Si crede-ma ca egiptenii erau foarte desteptii.
In aceea carte a mortii nu se vorbeste despre ocultism, ci pur si simplu asa era credinta pe aceea vreme, in aceea zona, omul credea in reincarnare, in viata de apoi, in zei. In aceea carte se vorbeste cum sa te feresti de seth ( diavolul in religia crestina) si cum sa te duci la osiris ( dumnezeu in religia crestina).

| Lawliet14 a răspuns (pentru LaLaura):

Osiris = zeu pagan = masonerie (nu-l compara cu Dumnezeu Adevarat, in Biblie se vorbeste despre zeii pagani). Te uiti prea mult la mizeria aia de Zeitgeist, al carei regizor are conexiuni cu luciferianismul. De fapt, regizeaza videoclipuri pentru cei care-l preamaresc pe Lucifer.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru An0nnimul):

Rugaciunea Tatal Nostru este un plagiat dintr-o rugaciune catre zeul Amon cu 1500 de ani inainte de aparitia crestinismului.
Textul original se regaseste pe papirusul lui Ani si este foarte asemanator cu Tatal Nostru.

| Nightsky007 a răspuns (pentru Lawliet14):

Cred că ești troll. Ori asta, ori stai ff prost cu cultura generală.
Când vorbești despre Egipt, vorbești inveitabil despre religia lor pentru că asta s-a păstrat cel mai bine arheologic, și se poate studia cel mai în detaliu.
Nu știm nimic laic despre civilizația egipteană. Știm foarte puțin despre cum trăiau ei în viața de zi cu zi și cum își făceau administrația. Tot ce știm despre Egipteni e legat de religia lor, pentru că din nou, e cea care s-a păstrat cel mai bine în reliefurile și picturile din morminte.

Înseamnă că toți studenții de la facultatea de istorie sunt masoni?laughing)))
Toți copiii care s-au uitat la Tutenstein sunt masoni?laughing)
La facultatea de teologie se studiază toate religiile vechi ale lumii.laughing))