| 107107aaa a întrebat:

Sunt in anul 2 la Universitatea Spiru Haret Facultatea de Drept din Bucuresti si as dori sa ma transfer la aceeasi facultate din cadrul Universitatii de Vest din Timisoara credeti ca s-ar putea realiza transferul?

ce avantaje sau dezavantaje sunt?

Răspuns Câştigător
| Xpressurself a răspuns:

Sau chiar sa mergi in persoana si sa te interesezi. cine sa o faca in locul tau?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Citeste regulamentul Universitatii de Vest( capitol VI-Intreruperi de studii, exmatriculari si transferuri) din link :http://www.uvt.ro/files/f10356228cd684eb9ce07217db2b70aacf814ee7/
Daca citesti cu atentie continutul art.43, vei afla ca :studentul poate fi transfert "de la o universitate de stat acreditata la alta"! Cum tu pleci de la o universitate privata la una de stat, nu cred ca transferul va fi acceptat.De alfel, aceasta limitare(universitate de stat -> universitate de stat) se regaseste si in regulamentele altor universitati tot de stat ( vezi in link:http://www.studentie.ro/......-a-119417)
In schimb, universitatile private accepta transferul studentilor proveniti din univ. de stat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De la o privata nu cred ca te primeste nimeni la universitate de stat ca si transfer

| Xpressurself a răspuns:

Avantajul este ca pleci la o uni mai serioasa si mai respectata, nu vad dezavantaje, daca sunt depinde de situatia ta. ia legatura cu universitatea la care vrei sa mergi si te vor lamuri ei.
sincer nu inteleg ce este asa de greu sa dai un telefon.