| BursucDinCluj a întrebat:

Salut, sunt in clasa a 10 a si am de invatat comentarii la romana pentru bac doar ca mi se par lungi si nu au nicio logica asa ca nu pot sta concentrat ca sa le invat. Mi se par o prostie adevarata. Oare stiti voi ce as putea face sa le pot invata mai usor niste sfaturi?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Jackpot2 a răspuns:

Bro și eu le vad inutile.Insa este foarte important sa iti faci un Plan de bătaie. Acesta suna cam asa
1 Aparitie opera
2 Definiție gen, specie+Curent
3 Caracteristici ale operei(ex:tipuri de roman)
4. Tema
5. Titlul
6.Structura operei
7.Momentele subiectului (Rezumat) Pe parcurs ce întâlnești trăsături ale curentului literar le menționezi (practic justifici trăsăturile menționate mai sus)
8.Personaje
9.Incheiere
La Poezie este cam același lucru numai ca în loc de momentele sub.ai comentariu al poeziei cu justificare trăsături curent și comentariu de figuri de stil și evident nu ai personaje
Legat de tema și viziune la caracterizare și relație
Ai punctele 1-6 la 7 prezinți personajele
8 statut social prezinți personajele din punct de vedere al statutului social
9 prezinți doua scene semnificative în care sunt prezente evidențiind modalități de caracterizare
10 statutul psihologic
11 încheiere
La caracterizare e mai simplu pentru ca e doar un personaj. Sper ca te-am ajutat Fundita Pls

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu au nici o logica, sunt niste mari prostii, ai dreptate. Tot ce ai de facut e sa inveti date despre autor, un citat-doua, si sa faci comentariile pe loc, de la tine. In loc sa citesti ca oaia ce timpenii au scris altii, pe baza textului si a ceea ce stii, faci tu frumos comentariile de la zero. E mai greu la inceput, dar intr-un final nu e deloc rau pentru viitor sa poti sa ataci un subiect fara proptele.

| BursucDinCluj explică (pentru GabiDumitrescu):

E o idee buna dar oare nu stii vreau site sau e cineva pe.net care are niste modele usoare? cele pe care mi le-a dat profa sunt chineza efectiv plus ca eu sunt la.mate info

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BursucDinCluj):

Si eu am fost la clasa de info in liceu. Nu are una cu alta. Ba chiar mai mult, fiind mate-info ar trebui sa poti sintetiza informatia si mai usor. Toate mizeriile de comentarii sunt facute pe un schelet algoritmic. Ai un arbore de decizii pe care il umpli cu secvente de text, atita tot. Ai date despre autor de baza, dupa care bati un paragraf cimpii despre genul literar caruia ii apartine lucrarea, plasezi actiunea in timp si spatiu, te iei de personajele principale, momentele-cheie ale naratiunii/expunerii lirice, bla-bla-bla. Da-mi un text la prima vedere si sa vezi ce frumos ii facem comentariu.

| Catrice a răspuns:

Când dai bacul le înveți.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Te-ai deranjat să citești vreo nuvelă, roman, ceva? Că așa înțelegi ceva, chiar nu mai e nevoie sa înveți comentarii...le creezi de unul singur.

| Iunicu a răspuns:

Nu trebuie să înveți comentariile. Trebuie să îți extragi câteva idei principale.
Citește textul cu o ciorna și un creion în mână. Extrage câteva idei principale și pe urmă îți formezi propriul comentariu scurt că la bac nu ai toată ziua, mai ai și alte subiecte.