| Andrei555678 a întrebat:

Salut,sunt in clasa a 10, stiinte ale naturii si ma gandesc la faptul ca peste 2 ani o sa dau bacul.Acum vreau sa va intreb daca am sanse sa iau bacul daca la matematica daca eu am media 5, la romana am 7 si biologie 8.Astea sunt materiile la care vreau sa dau.Ma gandeam sa ma mut la uman dar nu o sa am o facultate buna pe care sa o aleg.Ce sa fac? Eu incerc sa invat dar nu se prinde nimic de mine la matematica.Meditatiile le faceam in clasa 7 si 8 dar tot am luat 4 la examen.

5 răspunsuri:
| unu3doi2trei1 a răspuns:

Noroc să tocești la matematică.

| JuliaMariJuliaMari99920 a răspuns:

Nu o sa iei bacul la matematică dacă nu începi să înveți de pe acum, nu învăța de nota 5 că nu vei lua, învață pentru o notă mai mare spre exemplu si trage mai tare la restul de două materii

| Andrei555678 explică (pentru JuliaMariJuliaMari99920):

Sa ma apuc sa tocesc matematica cu doar ce se da la bac? asa ma gandesc si la romana si biologie

| raMLesS a răspuns (pentru Andrei555678):

"Sa ma apuc sa tocesc matematica"... ai o viziune total gresita despre matematica. Asta nu o "tocesti" mecanic, nu repeti calculele, exercitiile sa le inveti ca papagalul. Matematica se invata cu pixul si cu foaia. Ai lectii online, ai aplicatii (Photomath), scrii problema si ti-o rezolva automat cu explicatii.
Tu invata ce ti s-a predat recent, pana la bac mai ai multe lectii ce tin de ce stii acum, si presupun ca faci logaritmi si trigonometrie.
Daca incerci sa tocesti matematica fara pix si foaie, iti pierzi timpul.

| JuliaMariJuliaMari99920 a răspuns:

Să urmărești pe you tube "pauza de mate", explică foarte bine dna aceea și sigur îl vei lua dacă vrei