| Losnams a întrebat:

Sunt in clasa a 8a si nu stiu ce profil sa aleg dintre mate info si chimie bio. Tin sa mentionez ca nu prea inteleg chimia (am 7, 8 și 10), dar pur si simplu mi se pare o materie foarte nasoala. La matematica ma descurc bine, însă nu excelent, sunt de 8-9. Unde sa ma duc? Stiu ca poate pentru voi nu e o intrebare interesantă, însă pentru mine este o decizie destul de importanta. Ce sa fac? Cei care ati fost sau sunteti la profilele acestea, ce parere aveti?

7 răspunsuri:
| debarasator63 a răspuns:

Daca nu întelegi chimia, apuca-te de Mate info. E mai benefic pentru tine sa studiezi ceva ce intelegi.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Nu cunosc bine profilul chimie-bio, dar eu am fost la mate-info si iti spun ca nu le aveam cu chimia si fizica in generala si la liceu m-am descurcat foarte bine la chimie, depinde si de profesor, cu fizica tot la pamant am ramas laughing
Pot sa-ti mai spun ca biologia era un stres, profesoara buna, intelegeam de la ea, dar prea mult de invatat si daca la mate-info e asa, la chimie-bio presupun ca se pune mai mare accent pe biologie straight face
Dar depinde si ce vrei tu sa faci in viata, stiu ca e devreme, dar gandeste-te ce vrei sa faci dupa ce termini liceul. Adica poate vrei sa dai la medicina si probabil ca acel profil te-ar ajuta pentru ca o sa ai o admitere din biologie si chimie parca.

| Catrice a răspuns:

Dacă acum nu înțelegi chimia, în liceu o sa fii praf.

| WID a răspuns:

Salut. Voi incerca sa dau un raspuns in randurile ce urmeaza avand in vedere ca sunt la un liceu teoretic, profil mate info. Daca esti pregatit sa inveti matematica multa, destul de complicata si cu un posibil profesor je.os du-te la profilul asta. Vei invata matematica foarte multa si folositoare pentru o facultate in domeniul IT, daca te atrage. Eu am bacul anul asta, nu am probleme pentru ca am invatat. Bacul se da obligatoriu la romana, matematica si la alegere informatica, biologie, chimie sau fizica. Personal am ales informatica, nu ma atrage biologia, nici chimia, as fi putut sa aleg si fizica. Nu stiu de bio-chimie, dar banuiesc ca vei face multa chimie si dupa cum spui nu te intelegi cu ea. E un profil frumos, inveti fix cam ce presupune acest profil: matematica, informatica, fizica, chimie si chiar si biologie. Daca vei alege acest profil te sfatuiesc sa nu te lasi de invatat la matematica, e destul de complicata, dar nu imposibila. Inca un lucru, invata matematica, romana inca din primele zile, a 3 a materie poti sa incepi sa te gandesti din a 11-a care va fi si poti invata atunci, referindu-ma la bac. De preferat ar fi sa te duci la un liceu bun, unde poti dobandi cunostintele elementare la inceput si dupa aceea sa creezi legaturi, spre exemplu la informatica daca nimeresti un profesor bun si iti place materia, poti incepe sa cauti singur, sa inveti. Acum depinde si ce ai vrea sa urmezi, poate vrei sa urmezi medicina. Nu te speria, incearca sa cantaresti ambele variante si sa iei o decizie buna. Iti doresc tot binele.

| Losnams explică (pentru WID):

Faza e că am si examenul de capacitate anul asta, si, in ciuda faptului că stiu destul de bine la mate si romana, tot am emotii foarte mari si sunt extrem de stresat...

| WID a răspuns (pentru Losnams):

N-ai de ce sa te stresezi. Incearca sa stai mai relaxat, gandeste-te ca nu ai nimic de pierdut si o sa fie totul bine. Ca sa iti explic cum functioneaza pe intelesul tau: avand in vedere ca stii bine, stand relaxat, cu o oarecare durere in "instrument", o sa scrii totul fara stres la examen. Gandeste-te ca in mare parte la liceu tot pe cont propriu o sa inveti, marea majoritate a profesorilor sunt niste je.uri, nici nu ar merita sa fie acolo. Calmeaza-te, chiar n-ai nimic de pierdut. Acelasi sfat ti l-as putea da pentru orice lucru, sa ai o mare durere de orice parere, chiar si a ta. Gandeste pozitiv ca oricum daca e sa fie, va fi, nu te stresa aiurea. Eu am realizat tarziu anumite lucruri si mi-as fi dorit sa le realizez la varsta ta. De asemenea, 2h poti sa le petreci si la calculator, prieteni sau ce mai ai tu, chiar ai nevoie si chiar ajuta.

| Losnams explică (pentru WID):

Faza e că mama mea ma streseaza si tot imi spune ca daca iau sub 9 va fi nasol tare de Mine.....eu nu mai suport