| Ionescu_Andrei_2001 a întrebat:

Salut, sunt in clasa a 9-a si am si eu o scurta intrebare, scoala permite sa fie puse camere de filmat in clasa?, intreb asta deoarece de ceva timp sutem "amenintati" la scoala ca s-ar putea sa se puna camere

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Statutul personalului didactic din învăţământul preuniversitar

SECŢIUNEA a 9-a
Dreptul la securitate al personalului didactic
Art. 272
(1) Cadrele didactice nu pot fi perturbate în timpul desfăşurării activităţii didactice de nicio autoritate şcolară sau publică.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), nu se consideră perturbare a cadrelor didactice în timpul desfăşurării activităţii didactice intervenţia autorităţilor şcolare şi/sau publice în situaţiile în care sănătatea fizică sau psihică a elevilor ori a personalului este pusă în pericol în orice mod, conform constatării personalului de conducere, respectiv în timpul exerciţiilor de alarmare pentru situaţii de urgenţă.
(3) Înregistrarea prin orice procedee a activităţii didactice poate fi făcută numai cu acordul celui care o conduce.
(4) Multiplicarea, sub orice formă, a înregistrărilor activităţii didactice de către elevi sau de către alte persoane este permisă numai cu acordul cadrului didactic respectiv.
(5) Înregistrarea prin orice procedee a activităţilor desfăşurate în spaţiile şcolare este permisă numai cu acordul personalului de conducere, cu excepţia celor de la alin. (3).
Deci, conducerea scolii are dreptul sa avizeze montarea de camere.

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Este permis, dar, dupa parerea mea, e o prostie. Azi-maine or sa ne puna si in wc-uri.

| anamariarot a răspuns:

Da, e permis. Cand eram in liceu, au existat foarte multe conflicte intre elevii dintr-o anumita clasa si li s-a pus camera. Sa vezi apoi ce mult s-au cumintit laughing
Daca nu s-a plans nimeni de disciplina din clasa ta si daca nu faci parte dintr-o clasa "problema", e foarte posibil sa nu fie pusa camera si sa va "ameninte" doar pentru a va motiva sa invatati, ca n-ar mai merge copiatul la testelaughing

| marian5946 a răspuns:

Se pot pune camere de filmat in clasa, am avut in generala si am si acum in clasa a 11 a.

| Ionescu_Andrei_2001 explică (pentru marian5946):

Si eu am avut in 1-8 dar erau doar folosite pentru examene din cate stiu... In rest nu mergeau

| Farazahar20 a răspuns:

E normal si permis sa se puna, astfel s-ar evita conflicte si multe alte probleme. Si este si ok, din punct de vedere preventiv.