Întrebare recomandată | cosminache a întrebat:

Sunt in clasa a 9a, si la facultate vreau sa merg la Politehnica, la Automatica si Calculatoare, dorind sa ajung in industria de gaming, mai mult pe partea de scriere a jocurilor, si mai putin de design care nu-mi place si la care nu ma pricep. As vrea sa stiu cum sa ma pregatesc deja, pentru ca imi place sa invat de acum limbaje de programare etc. Ce limbaje, ce sa invat, despre motoare grafice etc. Stiu ca spunea cineva si de steam source sau ceva... Mersi!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand invata programare, inca este irelevant ce limbaj de programare folosesti, dar recomandabil ar fi C++ pentru ca asta sta la baza jocurilor serioase. Programare asta grafica este una dintre cele mai grele ramuri ale programarii asa ca invata tu bine chestiile de baza iar la facultate te vei axa pe ce iti place, pana atunci iti vei da si seama cu ce se mananca programarea

| neutrino a răspuns:

Pentru a intra la aceasta facultate pune mana si invata foarte bine matematica si fizica, admiterea fiind foarte grea.

| cosminache explică (pentru neutrino):

Facepalm straight face Eu am intrebat altceva. Anyway, nu-ti face tu grija de mine, nu sunt prost, daca nu stiam mate nu mai mergeam la automatica si calculatoare. Sunt olimpic judetean ca sa nu mai plangi tu noaptea ca nu intru eu pentru ca nu stiu mate.

| Carmen27 a răspuns:

Invata sa lucrezi in Ming si Codeblox, astea stau la baza. Si stiind aceste lucruri te vei descurca bine, mai ales ca esti asa perseverent. Mult noroc!

| suntserios a răspuns (pentru Carmen27):

In primul rand se numesc Mingw si Code Blocks. In al doilea rand astea sunt doar niste IDE uri si nu stau la baza absolut nimic, dar chiar nimic. Sunt niste IDE uri minimaliste folosite in scoala nicidecum in industrie. I ai dat un sfat de te ai prapadit.