| RegeleCornet a întrebat:

Sunt in clasa a X a, la un liceu destul de bun, media 8.90, profil stiinte ale naturii. In clasa a 12 a vreau sa dau la academia tehnica militara, sau academia fortelor terestre, acum nu stiu cat de greu se intra. Am cateva intrebari, in special pentru cei care sunt studenti la academie sau pentru cei care stiu sigur.
1. Cat de grea este admiterea, cam stiu care sunt etapele, dar nu stiu cat de grele sunt.
2. Cam pe unde se invarte ultima medie
3. Cum sta treaba cu locurile, cu repartizarea? Daca nu intru la buget, intru la taxa?
4. Profilul pe care sunt acum ma ajuta? Eu zic ca da, pentru ca este profil real, iar pentru admitere am nevoie de mate, fizica.
5. De cand pot incepe sa ma pregatesc pentru admitere?
6. Cum sunt cei 4 ani? Cum sunt profesorii? Ce se intampla daca ai restante
Ma scuzati daca sunt cam întortocheate intrebarile mele, dar vreau sa stiu cat mai multe pentru ca imi doresc sa ajung intr-o astfel de academie.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| SemperPrimoris1992 a răspuns:

Salut, voi incerca sa iti raspund la intrebari dar numai in legatura cu AFT Sibiu, nu cunosc detalii pentru alte academii.

1.Admiterea, cel putin la Stiinte Militare este din Matematica M1, nu este exagerat de grea, insa fara o pregatire temeinica risti sa nu intri.
In 2016 ultima medie la stiinte militare a fost 5.80 si au intrat vreo 10 persoane cu media asta...Acum ori nu au fost foarte pregatiti, ori nu a fost concurenta prea mare, insa anul trecut chiar a fost WOW d.p.d.v al mediilor cu care s-a intrat.Eu cel putin am ramas perplex cand am vazut.

2.Cred ca am raspuns la 1 laughing

3.Nu poti intra decat la buget, nu exista locuri la taxa.
Anul asta de exemplu sunt in total in jur de 200 locuri cumulate la toate facultatile(programele de studiu) din cadrul AFT.

4. Daca faci matematica M1 te ajuta, mai ales daca o intelegi si reusesti sa te descurci.

5.La sfarsitul clasei a XI-a cred ca te poti apuca, asta ca sa iti iei toate masurile de precautie, insa daca esti istet si te descurci bine cu matematica, poti sa te apuci si prin clasa a XII-a din al doilea semestru.

6.La AFT Sibiu sunt 3 ani, profesorii am inteles ca cer maximum de la elevi insa nu sunt absurzi.Pe de alta parte mi se pare normal, in cele din urma vei deveni ofiter, de tine vor depinde vietile unor oameni, e perfect acceptabil ca pe perioada studiilor sa existe exigenta.

Spor in toate!

1 răspuns:
| Maria_Denisa_A._1999 a răspuns:

1. Întotdeauna când spui cadru MAI sau cadru militar spui sacrificii bine meritate. Din moment ce este un domeniu vast și profitabil, este și greu și dificil de intrat. Dar dacă îți dorești și dacă îți pui ambitia ca acolo te vezi in viitor, pot fi etapele oricât de grele deoarece tu nu renunți și te pregatesti pana reusesti.
2. Niciodată nu este o medie exactă, deoarece totul consta in originalitate și in departajare. Dacă tu ai 9, 56 in total și vine unul cu 9, 57, el poate intra și tu nu, deoarece nu sunt locuri extrem de multe.
3. Nu, eu nu am auzit nimic de taxa.
4. Eu sunt la științe ale naturii și îmi doresc medicina deci pe mine ma ajuta. Da te ajuta și pe tine din moment ce la acest profil predomina matematica, fizica, chimia și biologia. Doar ca îți recomand in clasa a 12 a sa faci meditații la mate și fizica. Dacă te duci trebuie sa fii de 10.
5. Eu am considerat întotdeauna ca trebuie o persoana sa se pregătească pentru un examen important cu 2 ani înainte, asta ca sa nu fie stresată ca nu stie nimic pe ultima suta de metrii sau ca le încurca. In primul an te familiarizezi cu un grad mediu de învățare iar in al doilea an înveți mai pentru "profesioniști".
6. Sunt frumoși dacă te atrage NON stop acest domeniu. Profesorii sunt in funcție de studenți, cu cât studenții sunt mai studioși cu atât profesorii sunt mai prietenoși. Dacă ai restante, le dai și apoi le iei, plătești o anumită suma pentru ele