| Fiona35 a întrebat:

Salut, sunt in clasa a7-a si as vrea sa merg la un anumit liceu dar nu stiu ce inseamna termeni: filiera, profil real(uman), teoretica, biligv, teoretica, stiinte sociale, vocationala... si altele.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Definitia termenilor ii poti gasi pe google, nu ii mai scriu, pentru admiterea la liceu depinde ce materii iti plac, daca iti place matematica, fizica si chimia poti da la un profil real (mate-info, economic etc) daca iti place mai mult literatura, engleza, franceza poti da la un profil uman( filologie, stiinte sociale) P.S - la stiinte sociale se insista mult cu romana, engleza, franceza geografia dar mai ales istoria, dar veti discuta la clasa cu dirigintele despre chestiile astea si la sfarsitul clasei a8 vei primi o fisa cu toate liceele, filierele etc si tot ce trebuie sa faci

| Fiona35 explică:

Mersi.

| SiminaMia a răspuns:

Profil real(sau teoretic) : profilurile care se axeaza pe materiile fixe, cum ar fi matematica, fizica, chimia, informatica, biologia, etc.
profil uman: profilurile care se axeaza pe limbi (materna si 3-4 limbi straine, istorie, geografie).
Bilingv este o testare la engleza cu care intrii sau nu la o clasa de intensiv sau bilingv engleza, unde ai mai multe ore de engleza pe saptamana.
Profilele vocationale sunt in general la scolile de arte, unde ai balet, pictura, muzica, etc.
Sper ca te-am ajutat ^^ happy.