| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa VIII si nu stiu o boaba de matematică si mi-e teama ca nu o sa pot sa iau nici 2 la evaluarea naționalăbroken heart si nu stiu ce sa fac in privința asta.
Eu m-am gandit sa iau o nota mare la romana si nota la mate o las asa dar m-am gandit ca daca de ex i-au la ro 5-6 si la mate 1, 75 sunt speriat si stiu mai sunt cateva luni puna la evaluare si sunt ft panicat
VA ROG DATI-MI SFATURI.

Răspuns Apreciat de Editori
| Aligator0108 a răspuns:

Bună.

Dacă faci primul subiect, primul subpunct de la fiecare problemă de geometrie de la subiectul III și prima cerință de la subiectul II corect, îți asiguri nota 5-6.
Îți recomand să înveți cum să desenezi formele geometrice în spațiu (piramida triunghiulară, dreptunghiulară etc.), formulele tuturor formelor geometrice (perimetru, arie, volum, diagonală, înălțime etc.)
Ar trebui să faci niște modele de subiecte și, prin intermediul internetului, să încerci să rezolvi logic și restul problemelor. Din exerciții, înveți.

4 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Pui mana si inveti cat poti singur. Deja e tarziu si ca sa mai apelezi la pregatirea cu un profesor, desi zici ca nu prea iti permiti asta, dar e tarziu... nu prea te mai ia nici profesorii asa din scurt sa recuperezi in cateva luni niste ani. Incearca sa inveti logic, vezi ce pricepi si invata f f bine ceea ce ai inteles, macar pici pe niste subiecte care le stii daca nu le poti face pe toate.

| AnonimAnonim4321 a răspuns (pentru antimulte):

Faza este ca nu stiu cu ce sa incep de unde sa iau sa repet etc?

| antimulte a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

De unde crezi ca ai pierdut firul... ecuatii, fractii sau ce se mai face in generala.

| Alexuţ02 a răspuns:

Nu e asa grea evaluarea nationala, tin minte ca acum multi ani si eu am dat examenul si nu stiam mare lucru cu 1 luna inainte de evaluare, am repetat in ultimele zile formule si am facut dintr o culegere cateva variante, ai destul timp sa iei macar un 5 lejer

Ai un avantaj la mate, chiar si o formula scrisa corect se noteaza

| AnonimAnonim4321 a răspuns (pentru Alexuţ02):

La ce nivel erai la matematica atunci?

| Alexuţ02 a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Nu prea intelegeam ce se intampla prin clasa pentru ca nu prea eram atent, iar temele le copiam fara sa depun efort.

O scara de la 1 la 10 sa intelegi mai usor, cred ca 3-4 maxim 5, eu intelegeam usor chestiile dar eram lenes.

Ma rog, in ceea ce te priveste, nu cred ca este asa greu, ti-am spus ce sa faci, sa stii formule, sunt importante, iar despre restul ia-ti o culegere cu variante si roaga o colega, un coleg, prietena / prieten sa te ajute de exemplu, sa ti explice, nu cred ca nu ai genul asta de prieteni care sa te ajute si pe tine putin la matematica

| Andrei200202 a răspuns:

Tot ce iti ramane de facut e sa inveti pana la evaluarea națională. Fa cat de multe variante poți

| AnonimAnonim4321 a răspuns (pentru Andrei200202):

La ce te referi?????

| AnonimAnonim4321 a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Adica la ce variante.

| AnonimAnonim4321 a răspuns:

Precizez ca nu am nici o situatie financiara foarte buna si nu stiu ce profesor are de gand să-și bată capul cu mine sa recuperez materia?