| JKJKJKJKJKJK a întrebat:

Sunt la mate-info clasa 10-a daca m-as muta la stiintele naturii as putea alege sa dau bacul la informatica? Daca da la ce profil de la stiintele naturii (Mate-fizica,bio-chimie, fizica-chimie).

Răspuns Câştigător
| JKJKJKJKJKJK explică:

Bună!

NU există "profil de bio-chimie"!
Poate vrei să te referi la un liceu cu SPECIALIZAREA de "Ştiinţe ale Naturii" ( este fosta "Bio-Chimie" ) big grin

De asemenea, NU există "profil de Mate-fizica, fizica-chimie"!

La "Ştiinţe ale Naturii" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru JKJKJKJKJKJK):

Vezi detalii despre transfer în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......fo-ma-pot/

| JKJKJKJKJKJK explică (pentru JKJKJKJKJKJK):

Multumesc pentru raspuns. Oricum cred ca voi alege sa raman la aceelasi profil. Si in legatura cu "profilele mate fizica, bio-chimie si fizica-chimie" chiar daca pe brosura de admitere apare Stiintele Naturii Cand te vei duce sa te inscrii esti obligat sa alegi dintre cele trei.Mate fizica Nu mai exista in unele licee dar celelalte da.Pentru mai multe informatii poti chiar sa te uiti pe site-ul liceului unde sunt in acest moment.Alexandru Lahovary Rm.Valcea alegi Elevi si vei vedea ca unii elevi sunt la stiintele naturi bio chimie si alti la chimie fizica.

| bursuc001 a răspuns (pentru JKJKJKJKJKJK):

Cu plăcere :)

Mda, observ ( ACUM ) că la acest Colegiu există această CIUDĂŢENIE :))
http://www.lahovary.ro/ofertaLahovari.php
Probabil că ei au făcut o diferenţiere raportată la nr de ore de la disciplinele respective ( acelea fiind mai multe )...

Oricum, NU există "stiintele naturii fizică-chimie sau chimie-biologie"!
Specializările/profilele sunt cele menţionate în Anexa 1 de la linkul oficial :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip
Probabil că diferă nr de ore, dar "calificarea"/Diplomele sunt identice la ambele "aşa-zise specializări"!

O zi frumoasă!