| Kukoich a întrebat:

Sunt la mate-info si ma streseaza foarte tare faptul ca nu stiu la ce facultate sa merg. Vreau să dau bacul la fizica (termo si electricitate, la mecanica sunt praf).Nu stiu deloc informatica, deci exclud variantele ce includ asta.Mentionez ca nu sunt un elev excelent, deci nu ma gandesc la poli.Auzisem de Universitatea Transilvania, Brasov, undeva la inginerie.Am auzit si zvonuri ca ingineria ar fi mai mult pentru baieti, eu fiind fata.A fost cineva acolo? Credeti ca nu ar trebui sa-mi fac sperante, pentru ca vor intra acolo numai elevi foarte buni si olimpici? Astept sugestii si cu alte facultati si universitati.

2 răspunsuri:
| Feri5 a răspuns:

Eu îți sugerez sa faci o facultate de management sau de drept. Nu se pune accent pe matematica dar nici pe informatica.

| Cksihja a răspuns:

La început o Universitate este o grupare de mai multe facultăți, unele sunt specializate pe un anumit domeniu în schimb ce altele au mai multe domenii, alege ceva care ți se potrivește și care nu are materiile pe care le urăști cum ar fi matematica.