| OfCourseNot a întrebat:

Salut, sunt la profilul mate info simplu, clasa 9 si fac momentan doar o ora de info pe saptamana. Cica in a 10-a o sa incepem sa invatam c++. si am impresia ca nu o sa avem mai mult de 3 ore de info toti astia 4 ani. Doresc sa dau bacul la info, am vreo sansa sa il iau ( cu o nota acceptabila de 8)cu ce mi se preda? Sau tr sa cumpar carti si sa invat singur? Doresc sa urmez facultatea de informatica.
Funda.

Răspuns Câştigător
| MrkiddyKid1 a răspuns:

Salut, e normal sa ai o singura ora de informatica in clasa a 9-a, din clasa a 10-a inclusiv vei avea 4 ore de informatica. Tot odata bacul la informatica este unul dintre cele mai usoare, daca nu chiar cel mai usor bacalaureat, cu siguranta ai sanse sa il iei cu cel putin 8 daca esti atent la toate orele din liceu si iti facti toate temele. Totusi nu ar strica sa te uiti la tutoriale pe Youtube pentru a avea un "spor", poti incepe cu niste algoritme foarte interesante, de exemplu algoritmul de rezolvare a unui labirint (care consta in urmarirea unui perete, fie cel drept fie cel stang) sau algoritme practice, gen "cautarea binomiala". Sper ca te-am lamurit, succes!