| iTrew321 a întrebat:

Salut. Sunt la științe sociale. Și as vrea sa dau la inginerie mecanica. Sunt deja familiarizat cu mașinile și serviceul. As vrea ca intr-o zi sa am serviceul meu. Dar pentru asta îmi trebuie diploma de inginerie mecanica. Ai nevoie de bac la mate ca sa intri pe care eu nu-l dau. Ar fi păcat sa pierd un vis. E cam târziu sa ma transfer pe mate info. Sunt dispus sa învăț singur matematica și fizica dar sa pot fi admis. Este cineva in situația mea sau aveti vreo idee?

1 răspuns:
| Feri5 a răspuns:

Salut!
Pentru a intra la o facultate specializată în inginerie mecanică sau pentru a urma o asemenea specialitate este nevoie să cunoști foarte bine matematică și fizică. Faci foarte bine că înveți de pe acum la matematică și la fizică.
Bacalaureatul la Științe sociale, din păcate, nu se dă la matematică și nu ai posibilitatea să alegi. Totuși, nu dispera!
Există facultăți care nu iau în considerare nota obținută la examenul de bacalaureat. Ele organizează un concurs bazat pe matematică și fizică sau informatică.
La Politehnică poți urma o facultate pe specialitatea dorită, pentru că acolo se dă un concurs de admitere.
Detalii poți afla aici: https://admitere.pub.ro/docs/Regulament_admitere_licenta_2020.pdf
Sper că te-am ajutat!