| beachplls a întrebat:

Sunt un elev la mate info care va trece in clasa a 11a. Problema este in felul urmator:
Am uitat toata materia la informatica, iar cand m-am apucat sa lucrez, am ramas mut de uimire din cauza faptului ca nici probleme cu niste prostii de divizori nu le mai puteam face. Tin sa precizez ca in timpul scolii eram unul dintre elevii "buni" la informatica, (Nu prea faceam mare lucru, decat niste modele de probleme de pe internet, mai o definitie, mai un algoritm sa il luam ca model si aia e, apuca-te si invata. Nu se prea ocupa de noi.). Acum stau si ma chinui cu o problema legata de divizori, macar de ar fi singura pe care nu o mai stiu face.

Se poate "recupera" ceea ce am pierdut eu in 2 ani? laughing Eventual sa mi revin catusi de putin. E deranjant faptul ca in domeniul asta nu exista "cei de mijloc". Exista cei de performanta si cei care ar trebui sa renunte la asta, iar eu sincer sa fiu n-as dori sa se intample asta.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista si cei de mijloc cum sa nu. Sunt sute de mii de oameni care lucreaza in domeniu si care fac facultati de profil. Crezi ca toti sunt genii.

Recuperarea se face cu munca si cu exercitiu... desi eu nu cred ca ai ce recupera ca pana acum tu ai invatat mecanic, de aia ai si uitat

| beachplls explică (pentru suntserios):

Deci sa inteleg ca practic n-am invatat mai nimic

| Doja a răspuns:

Problema la tine e ca nu ai invatat informatica, ci ai invatat lectiile la informatica. Adica tu acum cauti sa-ti amintesti ce litere sa scrii in ce ordine ca sa-ti iasa. nu incerci sa te gandesti la rezolvarea problemei.

Ce trebuie sa faci este sa incepi sa faci programe singur pe care SA LE INTELEGI. Trebuie sa-ti formezi gandirea analitica necesara, si astfel vei putea rezolva (aproape) orice problema.

Nu se poate fara exercitiu individual intens si intelegere a algoritmicii. Si da, nu exista "clasa de mijloc". De fapt exista, dar fata de alte domenii "clasa de mijloc" la informatica sunt comparativ cu expertii din alte domenii. Apoi te poti specializa.

Se poate recupera orice, mai ales ca nu ai pierdut nimic, pentru ca nu stiai cu adevarat nimic. Succes.

| beachplls explică (pentru Doja):

Deci alta rezolvare in afara de invata de la 0, "from scratch" si incearca sa intelegi, nu este. O sa incerc in saptamanile astea pana incepe din nou liceul sa vad daca o sa reusesc. Daca nu, pregatire. Sunt extrem de greu de cap, iar rabdarea mea... iti dai seama cum o am doar din "nu mi ies exercitiile cu divizorii"

| Doja a răspuns (pentru beachplls):

Fa-ti un test de IQ, dar fa-l cand esti odihnit si dupa ce ai mancat ceva usor, ca sa nu pierzi punctaj din partea asta.

http://test.mensa.no/

Daca ai peste 110-115 ar trebui sa intelegi lucrurile relativ usor, si e doar o problema de pedagogie. Altfel... ce sa-ti zic. va trebui mai mult efort ca sa treci materia.

| beachplls explică (pentru Doja):

Scuze raspunsul tarziu, mi-a iesit 108 laughing